Tko treba u svoju prehranu uvrstiti brusnice i zašto?

Postoji voće, ali postoji i supervoće, a brusnice svakako spadaju u tu kategoriju. Crvene bobice kiselkastog okusa pune su ljekovitih i blagotvornih svojstava, a mogu biti ukusan dodatak slatkim, ali i slanim jelima. Upoznajte kraljicu antioksidanata i njene “moći”!

Brusnica je grmolika biljka koja se uzgaja u područjima s hladnijom klimom, pa ne čudi što kod nas raste u Gorskom kotaru i Lici. U prehrani se najčešće koristi njen crveni bobičasti plod, premda se od lišća može napraviti čaj. Od bobica se često prave sokovi i džemovi, ali i umaci za razne mesne delicije, pogotovo divljač.

Pomoć kod mokraćnih upala

Iznimno cijenjena među ljubiteljima zdrave hrane, brusnica ima malo kalorija i puno vitamina i minerala, uključujući vitamine A, C, E i minerale kalcij, kalij, magnezij i željezo. Poznate su po snažnim antioksidativnim, antibakterijskim i protuupalnim svojstvima te se općenito smatraju pravim izborom za prevenciju ili pomoć kod upale mokraćnog mjehura i ostalih urinarnih problema.

No, priča o blagodatima brusnice tu ne prestaje. Zbog bogatstva vitamina i minerala, konzumacija tog voća pomaže u jačanju imuniteta, pa je svakako poželjno da vam bude nadohvat ruke u sezoni gripa i prehlada.

Brusnice, među ostalim, pomažu u očuvanju zdravlja zubnog mesa, snižavaju razinu kolesterola, utječu pozitivno na jetru, preveniraju kardiovaskularne bolesti, olakšavaju bolne menstruacije, a neka istraživanja sugeriraju i kako mogu utjecati na snižavanje krvnog tlaka. Nije ni čudo da nose titulu superhrane!

Pravi izbor za mršavljenje

Kako u 100 grama svježih bobica ima tek oko 15 kalorija, brusnice su dijetalna namirnica te je preporučljivo da ih konzumiraju oni koji žele izgubiti kilograme ili održati tjelesnu težinu. S obzirom na to da su bogate vlaknima, povoljno utječu na probavu i metabolizam, a najbolje ih je konzumirati svježe ili sušene te u obliku svježeg soka bez dodatka šećera.

Ukratko, brusnice su voće koje bi se svakako trebalo naći na vašem jelovniku, pogotovo ako ste skloni infekcijama urinarnog trakta i sličnim tegobama. Ipak, s tim čuvarima zdravlja ponekad je potreban određen oprez. Brusnice pomažu kod želučanih tegoba, ali pretjerana konzumacija može imati laksativan učinak. Zbog visokog udjela oksalata mogu utjecati i na stvaranje bubrežnih kamenaca. Trebale bi ih izbjegavati i osobe koje su alergične na salicilnu kiselinu, dok bi se trudnice i dojilje trebale posavjetovati s liječnikom oko konzumacije crvenih plodova.

Ako vas muče probavne tegobe, osim brusnica, brzo i lako pomoći vam može Prolife suspenzija, koja sadrži više od dvije milijarde dobrih bakterija te vitamine B skupine, za ravnotežu crijevne flore.

Za one koji se pak bore s mokraćnim infekcijama, tu je D-manoza! Proizvod učinkovito sprječava ponavljanje upale mokraćnog sustava, a mogu ga koristiti odrasli i djeca starija od 3 godine.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

tko-treba-u-svoju-prehranu-uvrstiti-brusnice-i-zato-ndash-jgl-obitelj