Zašto je koža novorođenčeta podložnija iritacijama?

Kao da su dobili kartu bez tumača znakova, roditelji se suočavaju s tajnom njege kože koja se ponekad čini kompliciranom kao… kvantna fizika. Zbog toga se često pitaju: “Zašto je koža moga djeteta sklona svim mogućim i nemogućim iritacijama?”

Svakako je važno, prije svega, razlikovati kožu sklonu iritacijama od one koja se bori s atopijskim dermatitisom, koji je dosta čest kod beba. No, u oba slučaja ne postoji rješenje koje univerzalno radi, potrebno je vrijeme da beba stekne jači imunitet, ali i vrijeme da vi otkrijete što joj potencijalno smeta. Odgovor na naše pitanje iz naslova i nije tako jednostavan. Ova tema izaziva znatiželju mnogih, a odgovori leže u složenim karakteristikama i procesima koji se odvijaju u prvim fazama života.

Kako se koža bebe razlikuje od kože odraslih?

Koža novorođenčeta je znatno tanja u usporedbi s kožom starijih osoba. Zaštitni sloj kože, koji se naziva rožnati sloj, još uvijek je nezreo i tanak kod novorođenčadi. Taj sloj obično štiti kožu od vanjskih štetnih utjecaja poput bakterija, virusa i nadražujućih tvari. Zbog nedovoljno razvijenog zaštitnog sloja, koža novorođenčeta podložnija je iritacijama, infekcijama i gubitku vlage.

Uz to, koža novorođenčeta ima visoku propusnost, što znači da je podložnija apsorpciji tvari iz okoline. To može dovesti do veće osjetljivosti na različite tvari, uključujući kemikalije prisutne u kozmetici, deterdžentima ili čak sastojke u odjeći ili posteljini.

Reakcija na vanjske čimbenike

Vanjski čimbenici poput izloženosti različitim vremenskim uvjetima, zagađenju zraka ili sunčevoj svjetlosti mogu utjecati na osjetljivost kože novorođenčeta. Prekomjerna izloženost suncu ili hladnoći može iritirati nježnu kožu i dovesti do raznih reakcija. Zato je važno bebu ne izlagati direktnom suncu i dobro je zaštititi od hladnoće.

Čak i pritisak dok nosite bebu ili parfem na vašoj koži i odjeći mogu iritirati kožu vaše bebe ako je izrazito osjetljiva. Jako je teško suziti određeni izvor iritacije za kožu vaše bebe – najbolje je ići procesom eliminacije kako biste znali što je potencijalno iritira.

Kako tretirati kožne iritacije kod beba? 

  • Birajte odjeću i posteljinu od prirodnih prozračnih tkanina, najbolje 100 % pamučne.
  • Uklonite sve naljepnice koje grebu ili strše s odjeće i pokrivača.
  • Često mijenjajte pelene i uvijek održavajte područje pelena čistim i suhim. Za pelensko područje koristite Dječju mast JGL koja će održavati nježnom bebinu kožu i zaštititi je od iritacija i crvenila. Dječja mast ne sadrži konzervanse, bojila i parabene te je sigurna za korištenje od rođenja.
  • Redovito perite posteljinu i odjeću, ali izbjegavajte korištenje sapuna i deterdženata s mirisima i bojama.
  • Klonite se proizvoda s konzervansima, silikonima ili mikroplastikom.
  • Održavajte bebinu kožu čistom, ali nemojte je kupati prečesto ili predugo. Novorođenčad svakako nije dobro kupati svaki dan, već pregibe na koži možete prebrisati vlažnom krpicom.
  • Često usisavajte svoj dom i izbjegavajte korištenje sprejeva za osvježenje zraka.
  • Izbjegavajte ekstremne promjene temperature i nemojte tijekom zime pregrijavati prostorije.
  • Razmislite o eliminacijskoj dijeti ako sumnjate da bebi smeta nešto iz hrane.

Održavanje osjetljive bebine kože može biti doista zahtjevno. Zato se oboružajte strpljenjem i sjetite se one dobre stare izreke: neće zauvijek biti mali.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

zato-je-koa-novoroeneta-podlonija-iritacijama-ndash-jgl-obitelj