Kako pravilno izmjeriti temperaturu bebama i djeci
Ako se vaša beba probudi usred noći sva crvena plačući, najvjerojatnije ima povišenu temperaturu. Iako vrućice same po sebi nisu opasne, ponekad njihov temeljni uzrok može biti opasan – zato je važno prepoznati, pravilno izmjeriti i znati kako spustiti temperaturu sukladno dobi djeteta. Ponekad će uzroci vrućice zahtijevati hitnu intervenciju, ali u većini slučajeva mogu se riješiti kod kuće.
Kako prepoznati povišenu temperaturu
Normalna tjelesna temperatura kod djece je 36° C do 37° C, iako ovisi o djetetovoj dobi, dobu dana, o tome koliko se dijete kretalo i na kojem dijelu tijela mjerite temperaturu. Ako se temperatura mjeri rektalno ili u uhu, onda je za 0,5° C do 1° C viša nego na površini tijela. Tjelesna temperatura obično je najniža u ranim jutarnjim satima, a najviša u kasnim poslijepodnevnim i ranim večernjim satima. S obzirom na to da se visina temperature razlikuje ovisno o tome na kojem je dijelu tijela mjerimo, kada temperaturu mjerimo rektalno (na sluznici), blago povišenom temperaturom smatra se tjelesna temperatura iznad 37° C (rektalno 37,5° C), povišenom ona viša od 38° C te vrlo visokom viša od 38,5° C. Kod beba na visoku temperaturu možemo posumnjati ako je beba cendrava, neraspoložena ili nezainteresirana, malaksala, tople kože i često crvenih obraza. Stoga je uvijek dobro imati toplomjer pri ruci, od prvog dana bebina života.
Pravilno mjerenje temperature
Najpreciznije mjerenje temperature je rektalnim putem, zatim u uhu, a tek onda ispod pazuha. Bebama mlađima od tri mjeseca najsigurnije je rektalno mjeriti temperaturu, a ona je za pola stupnja viša nego kada se mjeri ispod pazuha.
Za rektalno mjerenje temperature potreban je digitalni toplomjer s fleksibilnim vrhom koji minimizira moguće ozljede. Položite bebu na leđa, podignite joj bedra i umetnite dezinficiran i podmazan toplomjer do 2,5 cm u rektum. Možete staviti svoje dijete na trbuh u krilo ili na drugu čvrstu podlogu. Ako je dijete na trbuhu, stavite mu ruku na donji dio leđa kako biste ga zadržali na mjestu. Pri mjerenju temperature ispod pazuha, stavite toplomjer ispod djetetova pazuha te pripazite da dodiruje kožu, a ne odjeću. Dok uređaj očitava djetetovu temperaturu, zagrlite dijete i tako držite toplomjer na mjestu. Način očitavanja temperature preko čela također je moguć kod beba i djece, samo je potrebno nježno prijeći svjetlosnim indikatorom preko djetetova čela sve do sljepoočnice. Svakako, potrebno je pročitati uputu digitalnog toplomjera. Kada pedijatru javljate temperaturu, važno je objasniti i kako je izmjerena.
Spuštanje temperature
Temperatura, ako je riječ o virozi, obično spadne u roku od 3 do 5 dana, međutim, ako dijete ima visoku temperaturu, višu od 38,5° C, dulje od tri dana, obvezno posjetite pedijatra. Djeca općenito dobro podnose temperaturu, ali ako vaše dijete ima visoku temperaturu i vidno je malaksalo i pospano, a temperatura je do 38,5° C, potrebno je početi sa spuštanjem temperature na prirodan način. Izbjegavajte spuštati temperaturu dok ona ne prijeđe 38,5° C jer se tako organizam bori s virusima.
Za početak, odjenite dijete u laganu odjeću ili ga čak skinite do pelena, a ako drhti, pokrijte ga plahtom. Održavajte sobu na ugodnoj temperaturi i dajte djetetu da pije mnogo tekućine kako bi ostalo hidrirano.
Ako je beba mlađa od šest mjeseci, poželjno ju je češće dojiti ili nahraniti adaptiranim mlijekom. Obrišite djetetu glavu toplom spužvom ili krpom za lice.
Ako je temperatura viša od 38,5° C, za njezino spuštanje, prema preporuci pedijatra, uvijek je prvi izbor paracetamol, a ako je vrlo visoka i uporna, možete se koristiti i Neodol monodozama na bazi ibuprofena, ali za djecu od navršenih godinu dana. Svakako se posavjetujte s pedijatrom prije bilo koje upotrebe lijekova kod djece, posebice kod beba. Aqua Maris Baby sprej i Aqua Maris Bebe kapi pomoći će vam u čišćenju bebnog nosića, proizvodi su 100% su prirodni na bazi Jadranskog mora i mogu se koristiti više puta dnevno.