Što trebate znati o probavnim problemima u trudnoći

Probavni problemi tijekom trudnoće nisu neuobičajeni, a mogu predstavljati i izazov za buduće majke jer dodatno otežavaju trudničke dane i uzrokuju stres i razdraženost. Različiti faktori, uključujući hormonalne promjene, povećan pritisak maternice na crijeva i promjene u prehrambenim navikama mogu pridonijeti tim problemima. Važno je stoga razumjeti što od navedenih faktora utječe na vašu probavu kako biste pravilno mogli ublažiti ili eliminirati probavne smetnje.

Uobičajene probavne smetnje u trudnoći


Zatvor (konstipacija)

Jedan od najčešćih probavnih problema trudnica je zatvor, osobito u prvom i trećem tromjesečju. Hormonalne promjene tijekom trudnoće mogu usporiti probavni sustav, što može dovesti do konstipacije. Točnije, tijekom trudnoće povećana je razina progesterona, što opušta mišiće crijeva i tako usporava prolazak hrane kroz probavni trakt. U zadnjem tromjesečju pritisak uvećane maternice na debelo crijevo dodatno otežava normalno pražnjenje crijeva.

Nadutost

Baš kao kod zatvora, hormonalne promjene mogu uzrokovati i zadržavanje plinova, što može dovesti do osjećaja nadutosti i nelagode. Kako trudnoća odmiče svome kraju, osjećaj nadutosti se povećava jer se povećana maternica i usporena crijeva “bore” za prostor.

Hemoroidi

Povećani pritisak maternice na krvne žile u rektalnoj regiji može uzrokovati hemoroide, što može rezultirati nelagodom i krvarenjem tijekom pražnjenja crijeva. Hemoroidi, odnosno natečene vene mogu izazivati nelagodu, ali rijetko kad predstavljaju značajniji problem, a u većini slučajeva sami nestaju nakon porođaja.

Kako ublažiti probavne probleme u trudnoći


Prehrana

Prehrana bogata vlaknima može pomoći u sprječavanju zatvora i nadutosti. To uključuje voće, povrće, cjelovite žitarice i mahunarke koje su bogate vlaknima jer vlakna dokazano pomažu u omekšavanju stolice, čime se smanjuje pritisak i na hemoroide. Za regulaciju crijevne mikroflore i održavanje ravnoteže tu su i dodaci prehrani kao što je Prolife suspenzija, koji povećavaju broj dobrih bakterija u probavnom sustavu.

Tekućina

Važno je piti dovoljno tekućine, osobito vode i nezaslađenih čajeva i sokova tijekom dana kako biste spriječili zatvor, ali i dehidraciju. To osobito vrijedi za trudnice koje nisu imune na trudničke mučnine, odnosno povraćanje.

Manji, češći obroci

Umjesto nekoliko velikih obroka koji teško sjedaju na želudac, razmislite o konzumiranju više manjih obroka tijekom dana kako biste olakšali probavu i dali dovoljno vremena probavnom sustavu da razgradi svu hranu.

Izbjegavanje određenih namirnica

Izbjegavajte masnu i tešku hranu, kao i konzumaciju tvornički prerađene hrane poput čipsa, gotovih jela, čokolade – hrane koja usporava probavu, ali dodatno može uzrokovati i žgaravicu. Osim izbjegavanja određene hrane, kod žgaravice može pomoći i RefluSTAT, antirefluksna oralna suspenzija koja stvara zaštitni „kišobran“ između želuca i jednjaka. Tako se fizički sprječava povrat kiseline i želučanog sadržaja, što dovodi do brzog i dugotrajnog olakšanja simptoma žgaravice. Dodatno, suspenzija je pogodna za primjenu i kod trudnica.

Vježbanje

Blaga vježba poput šetnje može potaknuti crijevnu peristaltiku i olakšati probavu. Doktorica Ana Lapčević ističe kako je hodanje najbolja tjelovježba i nakon poroda jer povoljno djeluje na cijeli organizam (mišićno-koštani sustav, dišni, srčani, na raspoloženje).

Kada se obratiti liječniku

Iako su probavni problemi česti tijekom trudnoće, važno je obratiti pozornost na simptome koji bi mogli upućivati na ozbiljnije probleme. Ako primijetite krv u stolici, jake bolove u trbuhu ili ako vaši probavni problemi ne prolaze, obratite se svom liječniku.

Tijekom trudnoće briga o vlastitom zdravlju i dobrobiti važna je kako za vas, tako i za vaše dijete.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

to-trebate-znati-o-probavnim-problemima-u-trudnoi-ndash-jgl-obitelj