
Što je PMDD – kako prepoznati i ublažiti simptome?
I PMS i PMDD karakterizira pojava emocionalnih, bihevioralnih i tjelesnih promjena, obično 10 do 7 dana prije menstruacije, ali kod PMDD-a intenzitet tih simptoma onemogućava ženu da obavlja svakodnevne aktivnosti. Do toga dolazi jer promjena razine spolnih hormona, estrogena i progesterona, u krvi negativno utječe na moždane funkcije, pokrećući simptome depresije. PMDD je najizraženiji u razdoblju od ranih dvadesetih do ranih tridesetih godina života, a najčešći simptomi su:
- Depresivno raspoloženje, osjećaj beznađa
- Izražena tjeskoba i napetost
- Iznenadne promjene raspoloženja – izražena i kontinuirana razdražljivost, ljutnja, sklonost interpersonalnim konfliktima
- Smanjen interes za uobičajene aktivnosti, posao, školu, društveni život
- Osjećaj gubitka kontrole pri uobičajenim aktivnostima
- Slabija koncentracija, osjećaj letargije, brzo umaranje i nedostatak energije
- Nesanica ili povećana potreba za snom
- Izražene promjene apetita, prejedanje, potreba za određenom vrstom hrane
- Tjelesni simptomi poput porasta tjelesne mase, nadutost, osjetljivost ili otjecanje grudi, glavobolja, bolovi u mišićima ili zglobovima.
Za dijagnozu je potrebna prisutnost psihičkih, ali i fizičkih simptoma
Ne postoje laboratorijski testovi ni posebni nalazi kojima bi se točno mogao dijagnosticirati taj poremećaj. Ipak, za dijagnozu je potrebna prisutnost psihičkih, ali i fizičkih simptoma. Vrlo je važno razlikovanje PMDD-a od PMS-a. Sve žene, radilo se o PMS-u ili ne, u određenom trenutku proživljavaju neke od tih simptoma i to je potpuno normalno. Za PMDD je važno ustanoviti ponavlja li se to ponašanje te uzrokuje li značajne teškoće u svakodnevnom funkcioniranju. Potrebno je uočiti pojavljuje li se najmanje pet simptoma u većini menstrualnih ciklusa tijekom najmanje godinu dana. U svakom slučaju, sumnjate li da u vašem slučaju nije riječ o PMS-u, nego o PMDD-u – samo polako, nemojte brzati sa zaključcima i obavezno svom ginekologu detaljno opišite smetnje, njihov intenzitet i koliko se često javljaju.
Dosadašnje liječenje PMDD-a je simptomatsko, najčešće se primjenjuju antidepresivi, hormonalni kontraceptivi, analgetici ili diuretici. Osim toga, doprinijeti možete i same. Umjerena fizička aktivnost, tri do pet puta tjedno, povećava razinu estrogena i smanjuje napetost. Poželjno je da se više odmarate, a mogu se primijeniti i neke metode relaksacije kao što su meditacija ili joga. Prehrana također igra važnu ulogu. Preporučuje se smanjiti unos šećera, soli, kofeina, alkohola i masnoće. Hranite se namirnicama bogatima vitaminom B, kalcijem, željezom i magnezijem. Te vitamine i minerale možete uzimati i u obliku prehrambenih suplemenata.
Komentiranje je zaključano.