Simptomi menopauze – kako ih prepoznati i tretirati

Menopauza je prirodni proces kroz koji prolazi svaka žena oko 50. godine života, a riječ je o hormonalnim promjenama u tijelu žene koje se najviše ogledaju u završetku reproduktivnog doba kada se žene opraštaju od posljednje menstruacije. 

Simptomi menopauze mogu se javiti rano (preuranjena menopauza) već od 40. godine, ali kod veoma malog postotka žena. Neko najkasnije razdoblje pojave simptoma je oko 58. godine, no većina žena iskusi simptome menopauze oko 50. godine. Kako je svako tijelo žene različito, tako će i svaka žena različito iskusiti menopauzu. Kod nekih će simptomi biti vrlo izraženi, a neke, osim vidnog izostanka menstrualnog ciklusa, neće ni primijetiti da prolaze kroz to razdoblje.

Pet najčešćih simptoma menopauze

Neredovit menstrualni ciklus – menstruacije postaju neredovite, a krvarenja neregularna. Teško je procijeniti kada ćete dobiti menstruaciju i hoće li vam curenje biti lagano ili obilno. Za taj problem nema nekog konkretnog rješenja, osim strpljenja. Ipak, ako su vam menstruacije obilne i bolne, svakako se obratite svojem liječniku. 

Napadaji vrućine (valunzi) – nagli naleti topline ili vrućine bez ikakva razloga, jedan su od najčešćih simptoma menopauze. Do tih naleta vrućine dolazi zbog pada količine estrogena u organizmu. Javljaju se iznenadno, najčešće noću, a mogu trajati od jedne do deset minuta te se po intenzitetu razlikuju od žene do žene. Za neke žene ovaj simptom može trajati još godinama nakon posljednje menstruacije. Valunge možete ublažiti nošenjem lagane pamučne odjeće, izbjegavanjem vrućih napitaka i vrlo zagrijanih prostorija. 

Anksioznost i loše raspoloženje – loše raspoloženje nastaje kao posljedica disbalansa hormona, odnosno pada razine estrogena, a često je i posljedica lošeg sna. Ako vas često muče loše misli i dulje se vrijeme osjećate tjeskobnima, svakako se javite psihološkom savjetovalištu kako bi vam stručnjaci pomogli da se nosite s takvim stanjima. Manji propusti u pamćenju u srednjim godinama obično nisu velika stvar, ali su također povezani s menopauzom i stresom. Kako biste smanjili pojavu tih simptoma, važno je riješiti se stresa, a to se postiže svakodnevnim odvajanjem vremena za sebe: šetnja u prirodi, vožnja biciklom, joga ili novi hobi, samo su neki od rješenja. Važno je da svaki dan za sebe učinite nešto što će vas usrećiti i opustiti. 

Umor i nesanica – osjećaj umora i iscrpljenosti najčešće povezujemo sa svakodnevnim fizičkim i mentalnim naporom, a također je i jedan od simptoma menopauze, na koji se žali više od 90 posto žena. Javlja se iznenadno, bez nekog očitog razloga, a često i nakon dobro prospavane noći. Pravilan ritam spavanja, dovoljno tekućine, zdrava prehrana i tjelesna aktivnost mogu pomoći u nošenju s tim simptomima. 

Smanjenje seksualne želje – zbog pada razine estrogena javlja se i suhoća rodnice pa samim time i neki drugi povezani spolni problemi, koji ne moraju biti smetnja ako ih tretirate redovito. Zbog toga se može javiti i manjak seksualne želje, a o tome svakako razgovarajte sa svojim partnerom kako biste otvoreno iznijeli sve što vam smeta i eventualno zajedno došli do rješenja. 

Uz navedene savjete, za pomoć kod menstrualnih tegoba možete koristiti i Feminal kapsule koje sadrži ekstrakt crvene (livadne) djeteline koji pokazuje blago estrogensko djelovanje te tako suzbija neugodne simptome menopauze poput valova vrućine i nesanice. 

Iako se na menopauzu često gleda negativno, ona je prirodan proces koji treba prihvatiti takvim kakav jest. Trudite se uživati i u tom životnom razdoblju koje, kao i sva druga, ima i svoje posebne čari.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

simptomi-menopauze-x2d-kako-ih-prepoznati-i-tretirati-ndash-jgl-obitelj