Problemi s dojenjem
Prošli ste kroz bolno iskustvo poroda, teško vam je sjediti, izgubili ste količinu krvi koju tijelo sad pokušava nadoknaditi, malaksali ste i iscrpljeni te sve što želite je dobro se naspavati. A vaše djetence svakih nekoliko sati plače i traži dojku. Kada ovladate vještinom prislanjanja djeteta na dojku, pokušajte dojiti u ležećem položaju. Često tako majke uspiju i odspavati malo dok se njihovo dijete hrani. Ako vam je teško, ohrabrite se mišlju da činite najbolju moguću stvar za vaše dijete. Uživajte u pogledu na bebino lice dok blaženo sisa i to će vam dati volje da ustrajete.
Neke majke toliko žele dojiti da su spremne otrpjeti i veliku bol. Nemojte si to činiti. Ako osjećate bol u dojkama, znači da nešto nije u redu. Najčešći problem su bolne i iritirane, a ponekad i raspucale bradavice. Kako bi ih zaštitili od pucanja, nakon podoja umasirajte par kapi svoga mlijeka u njih i ostavite ih da se suše na zraku. Ne perite dojke češće od jednom dnevno (prilikom tuširanja), ne trljajte ih ručnikom i ne mažite kozmetičkim pripravcima. Ako se pojave napuknuća, posegnite za kremom koja je posebno namijenjena dojiljama i koja će vam ublažiti bol. Krvarenje iz pukotina nije razlog da prekinete dojenje, ako vas ne boli previše. Par kapi krvi neće smetati vašoj bebi pri hranjenju, ali onda se nemojte iznenaditi ako kasnije beba bljucne malo krvi.
Ako je dojka nabrekla i pod rukom tvrda i topla (izgleda loptasto kao da imate umjetne grudi), vjerojatno je došlo do zastoja mlijeka. Morate je isprazniti – ponudite dojku bebi, a onda se još izdojite dok ne osjetite olakšanje. Pomoći će vam i masiranje. Do zastoja može doći i samo u jednom dijelu dojke, što ćete pod rukom osjetiti kao kvržicu. Stavite topli oblog i pokušajte žustro masirati taj dio dojke dok se izdajate. Ako su dojke vruće, bolne, kvrgave, a imate i povišenu temperaturu – bez odlaganja se obratite liječniku jer se radi o upali koju treba odmah liječiti.
Kada su vam dojke pune, može doći do otpuštanja mlijeka koje će se početi slijevati niz grudi. To nije bolno, ali je nezgodno jer vam može promočiti odjeću, ako ne nosite posebne jastučiće za dojenje u grudnjaku. Također, pri podoju, kada dijete sisa jednu dojku, iz druge će curiti malo mlijeka pa pazite da vam je druga dojka pokrivena.
Neke bebe vole “guštati” na sisi pa podoji traju i dulje od 45 minuta. Izvadite djetetu dojku iz usta čim primijetite da ne siše kako vam ne bi dugotrajnim sisanjem oštetilo bradavice. Ako dijete dugo siše, često plače i traži sisu, a dnevno ima manje od pet mokrih pelena ili rijetku zelenu stolicu – moguće je da ne jede dovoljno ili ne zahvaća dobro dojku. Zatražite posjet patronažne sestre ili savjet grupe za potporu dojenja kako bi vam pomogli pokazati ispravan način zahvaćanja dojke. Inače se nemojte brinuti o učestalosti bebine stolice. Normalno je da dojene bebe imaju stolicu u rasponu od nekoliko puta dnevno do jednom u deset dana.
Problem dojenju mogu predstavljati i bradavice koje nisu ispupčene, nego su ravne ili uvučene. Čak i takvim bradavicama možete normalno dojiti, samo će vam trebati malo više strpljenja. Pokušajte rukom nadražiti bradavicu da se izvuče ili si pomognite pumpicom za izdajanje. Za pomoć pri dojenju s uvučenim bradavicama koriste se i silikonski šeširići za dojenje (možete ih nabaviti u ljekarni), koji vam mogu pomoći i kao štitnik kod bolnih i ispucanih bradavica. No, ova pomagala ipak imaju i svojih mana – dijete preko njih ne može do kraja isprazniti dojku ili mu za to treba jako dugo vremena, pa se povećava mogućnost od zastoja mlijeka. Koristite šeširiće samo u početnoj fazi dojenja, dok se bradavica ne izvuče, a onda ponudite golu dojku djetetu.
Za uspješno dojenje važna je i potpora obitelji koja vas okružuje. Dojilji treba mira i odmora, pa će joj u prvim danima trebati pomoć oko kućanskih poslova. Starije generacije majki mogu vas odgovarati od dojenja uz argumente “moja djeca su jela adaptirano mlijeko i ništa im ne nedostaje”, “dijete ti je gladno”, “daj mu kašicu, duže će spavati”. Sva nova istraživanja pokazuju da je dojenje apsolutno najbolji način prehrane dojenčadi i da putem njega djeca dobivaju sve potrebne nutrijente. Ne dozvolite da vas komentari drugih ljudi obeshrabre! Na kraju krajeva, nitko vam ne može pobiti argument da je to vaše dijete i da vi znate što je za njega najbolje.
Komentiranje je zaključano.