Povratak iz rodilišta

Napokon! Nakon devet mjeseci slatkog iščekivanja, nezaboravnog iskustva poroda i višednevnog boravka u rodilištu - napokon ste svoje djetešce donijeli kući.

Prelazak s bebom preko kućnoga praga prošaran je mnoštvom emocija. Miješaju se radost i strah zbog nove životne uloge, a cijeli taj vatromet osjećaja dodatno je pojačan hormonalnim i fizičkim promjenama kroz koje vaše tijelo prolazi neposredno nakon poroda.

Baby blues

Negdje između trećeg i petog dana nakon poroda, dakle taman u vrijeme kad bi trebali biti otpušteni iz rodilišta, kod mnogih rodilja nastupa „baby blues“. To je emocionalno stanje uzrokovano snažnim hormonalnim oscilacijama, posve je normalno i bezopasno, a slično je predmenstrualnom sindromu. Razdražljivi ste, sjetni, zabrinuti i plače vam se. To je posve u redu. Baby blues prolazi sam od sebe nakon nekoliko dana i ne treba ga brkati s postporođajnom depresijom. Ne trebate uzimati nikakve medikamente. Prepustite se svojim osjećajima – bez obzira da li vam se plače ili zuri kroz prozor. Tegobe će vam najbolje ublažiti čaj od kamilice, odmor i razumijevanje vaših ukućana.

Hoću li to moći?

Posve je normalno strahovati zbog odlaska iz rodilišta. U tom bolničkom svijetu, koliko god on bio hladan i hermetičan, ipak se osjećate sigurno i zaštićeno. Odlaskom kući, odlazite u stvarni svijet i pitate se kako ćete beba promijeniti vaš život i život vaše obitelji. Svakodnevni kućanski poslovi, koje ste prije jednostavno obavljali, u prvim danima biti će vam nezamislivo teški. Prihvatite svu pomoć koja vam se nudi: od supruga, majke, svekrve, prijateljice… Ako ipak većinu toga morate obaviti sami, budite svjesni prioriteta: najvažnije je da ste vi i beba siti i naspavani. Nemojte se forsirati; prijeti vam opasnost da se premorite ili pojačate krvarenje.

Fizičke promjene

Nesanica je najveći problem novih majki (i očeva). Lako je reći: „spavajte kada beba spava“, ali vjerojatno vam je teško zaspati u dnevne sate. Ako ne možete spavati, ugasite televizor i uživajte u miru i tišini. Drijemajte ili se opustite na druge načine:

  • uz šalicu toplog čaja (ako dojite, možete piti sve biljne čajeve osim kadulje i mente, jer njihova jaka eterična ulja mogu utjecati na mlijeko)
  • vrući tuš (kupanje u kadi odgodite do prestanka krvarenja zbog opasnosti od infekcije),
  • masažu stopala (preporučujemo blago bademovo ulje).

Dojenje je najljepši čin povezivanja majke i djeteta i najbolje što možete pružiti svome djetetu u prvim danima. Ipak i ono iscrpljuje vaš organizam i troši oko 500 kalorija na dan. To ne znači da morate dodatno jesti – jedite normalno pa će se i kilogrami topiti sami od sebe. No, morate dodatno piti! Voda i prirodni čajevi su najbolji izbor, izbjegavajte zaslađene napitke i kavu. Alkohol je i dalje apsolutno zabranjen! Ako zbog čestih podoja imate iziritirane ili ispucale bradavice, namažite ih Pantexol kremom koja će vam olakšati bol i pospješiti zacjeljivanje.

Od ostalih nelagoda najčešće su kontrakcije maternice i zatvor. Kontrakcije maternice po intenzitetu su slične menstrualnim bolovima. Možete ih posebno intenzivno osjećati za vrijeme podoja jer se tada luči hormon oksitocin. On, između ostalog, regulira i smanjivanje maternice, koja se nakon poroda vraća na svoju uobičajenu veličinu. Ako su kontrakcije posebno intenzivne, pokušajte ih ublažiti paracetamolom ili laganim kružnim masiranjem donjeg dijela trbuha. Ta masaža također može pomoći pokrenuti prirodnu peristaltiku crijeva, ali ako i dalje osjećate zatvor, pomognite si laksativnim biljnim pripravcima koji su dozvoljeni za trudnice i dojilje.

Vaše tijelo prošlo je niz turbulentnih promjena. Dozvolite mu da se oporavi i budite blagonakloni prema njemu. Područje trbuha mažite redovito hidratantnom kremom kako bi koži vratili vlagu i elastičnost. Ako se osjećate iznimno dobro, pokušajte napraviti nekoliko laganih trbušnjaka ili legnite na leđa i ritmično podižite zdjelicu. Ove jednostavne vježbe prokrviti će vam tijelo i odmah ćete se osjećati bolje i samopouzdanije.

Mama, tata, braco, seka… i ostali

U prvim danima sva je pažnja ukućana, rodbine i prijatelja posvećena vama i bebi. No, osim mame tu je i tata, koji također duboko proživljava sve novonastale promjene. Uključite ga u maženje i hranjenje bebe i dozvolite mu da se privikne na bebu svojim ritmom. Isto vrijedi i za stariju djecu: nemojte se ljutiti na njih ako isprva ne prihvaćaju prinovu i imajte razumijevanja za njihovu eventualnu ljubomoru. Ukoliko nemate vremena ni volje za primanje gostiju, nemojte se ustručavati odbiti posjetitelje, nitko se neće na vas naljutiti ako jednostavno kažete da ste umorni. Jedini posjetitelj kojeg ipak morate primiti je patronažna sestra. Ona će vam dati mnogo korisnih savjeta u vezi njege djeteta i odgovoriti na sva vaša pitanja, ma kako se banalnim možda vama činila. Također, savjete u vezi dojenja, higijene bebe u prvim danima i ostalih nedoumica koje imate, možete potražiti na našim stranicama.

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Problemi s dojenjem
Sljedeći članak
Što ponijeti u rodilište?
povratak-iz-rodilita-ndash-jgl-obitelj