Pravilna prehrana na putovanju
Prvo i osnovno – ne preskačite doručak! On je i inače važan obrok, ali na putovanjima bi trebao biti neizostavan, s tim da se šalica kave ili soka ne računaju doručkom. Neka bude lagan, zdrav, ali i obilan jer će vas on opskrbiti energijom potrebnom da svladate sve napore na putovanju. Žitarice bogate vlaknima s mlijekom dobar su izbor, kao i jogurti i peciva. Za duža putovanja autom, pripremite sendviče s tvrdim sirevima i suhomesnatim proizvodima, nemojte nositi hranu koja je brzo kvarljiva. Možete i u plastičnoj posudici spremiti narezano povrće, ono posebno prija uz sendviče na putovanjima. Kada krećete u razgledavanje, obavezno sa sobom ponesite neko voće, barem tri komada, i pojedite ih u razmaku od sat, dva. Banane i jabuke su najpraktičnije.
Za ručak i večeru nastojte jesti što raznovrsniju hranu jer će to osigurati uravnotežen unos nutrijenata. Odabirite zdravo i lagano, nemojte pretjerivati s mastima, šećerom i alkoholom, a salate i juhe nastojte jesti što češće. Ako je ikako moguće nemojte preskakati obroke i ograničite razdoblja bez konzumiranja hrane na 5 sati maksimalno. Izgladnjivanje tijekom dana, a obilan obrok prije spavanja ometaju normalnu probavu i spavanje, stoga se navečer nemojte prejesti.
Isto tako, nemojte zaboraviti piti vodu! Unos tekućine na napornim putovanjima iznimno je važan jer možete dehidrirati, a to sa sobom nosi loše posljedice poput umora, glavobolja, grčeva mišića i smanjenja koncentracije. Od pića je definitivno najbolja obična negazirana voda, jer bi od voćnih, slatkih sokova mogli samo biti još više žedni. Također, budite umjereni s pićima koja sadrže kofein i nemojte ih koristiti kao zamjenu za hranu.
Možda najbolji savjet je da se pokušate što više držati svog uobičajenog načina prehrane. Odabirite kvalitetne namirnice i pazite na redovite i umjerene obroke i možete uživati u putovanju, bez brige o posljedicama koje bi ono moglo ostaviti vašem zdravlju.
Komentiranje je zaključano.