Oporavak od carskog reza
Carski rez je uobičajen, ali ipak složen kirurški zahvat u kojem se reže trbušna stijenka kako bi se doprlo do maternice i ploda u njoj. Potpuni oporavak od operacije traje 4 do 6 tjedana, koliko je potrebno da rez zacijeli. Mnoge buduće majke imaju posve krivu percepciju o carskom rezu kao bezbolnom načinu rađanja. On se izvodi pod anestezijom (nekad lokalnom, a nekad općom) i stoga je sam čin rađanja oslobođen boli, ali kada anestezija popusti, javit će se bol. Ako je bol prejaka, prepisuje se analgetik koji neće imati negativnog utjecaja na dojenje.
Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć ako se ne osjećate dovoljno snažno
Ako ste rodili uz lokalnu (spinalnu) anesteziju, nakon poroda u većini rodilišta donijeti će vam dijete na maženje i prvi podoj. Majke koje rode carskim rezom ne mogu same pridići svoje dijete na prsa pa će to učiniti uz pomoć sestre ili babice. Zbog anestezije i boli, ti prvi pokušaji dojenja biti će vjerojatno nespretni ili neuspješni, no neka vas to ne obeshrabri – imat ćete još puno prilika da pokušate ponovo. Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć ako se ne osjećate dovoljno snažno da sami primite dijete!
Osim fizičke nelagode, možda ćete se osjećati potišteno zbog toga što ste ostali uskraćeni za iskustvo prirodnog porođaja. Ne brinite, vaše tijelo reagirat će na bebu jednako kao i kod prirodnog porođaja – moći ćete dojiti i neće vam biti potrebni nikakvi dodatni lijekovi za poticanje prirodnih procesa oporavka. Upravo dojenje pomoći će vam da se povežete sa svojom bebom i ostvarite bliskost.
Majka koja je rodila vaginalno, već nekoliko sati nakon poroda može samostalno ustati iz postelje, dok nakon carskog reza ponekad za to treba proći od nekoliko sati do nekoliko dana. Kako bi potakli cirkulaciju, izvodite vježbe stopalima kao i u trudnoći: energično mičite stopala u svim smjerovima, gore-dolje, lijevo-desno i ukrug. Prilikom prvog ustajanja iz kreveta pridržavajte se jednom rukom za namještaj, a drugom za mjesto reza, kako bi se osjećali sigurnije. Također, u prvim satima nakon poroda pazite da prilikom kihanja, kašljanja ili smijanja ne izvodite nagle pokrete da ne bi oštetili šav. Prvi dan vjerojatno ćete imati urinarni kateter, koji će vam kasnije izvaditi. Nakon toga potrebno je piti puno tekućine kako bi se potaklo mokrenje i izbjegla urinarna infekcija, a za njezinu prevenciju savjetujemo urološki čaj.
Većina carskih rezova danas se izvodi s apsorbirajućim šavovima, tako da – ako ih tijelo dobro apsorbira – nećete imati brige oko njihovog vađenja. No, kako bi rana uredno i lijepo zacijelila, važno je da po dolasku kući redovito održavate higijenu ožiljka. Tuširati se možete čim vam skinu pokrovni zavoj, obično sedam dana nakon poroda. Nemojte sapunati ožiljak, nego ga isperite mlakom vodom. Nakon toga dobro posušite ranu i namažite je antiseptičkim sredstvom. Nosite pamučno donje rublje i pripazite da rub gaćica ne ide preko ožiljka, nego iznad ili ispod njega.
Sve dok rana u potpunosti ne zacijeli, treba izbjegavati bilo kakve veće napore (dizanje tereta većeg od 5 kila) ili nagle pokrete. Što se tiče seksualnih odnosa, s njima i kod vaginalnog porođaja treba pričekati dok postporođajno krvarenje u potpunosti ne prestane, što obično traje 6 tjedana – taman koliko je potrebno i da rana od carskog reza zacijeli. Također toliko pričekajte i s vježbanjem kako bi se vaše tijelo u potpunosti oporavilo i zacijelilo.
Komentiranje je zaključano.