Kada je vrijeme za prvi sladoled?
Sladoled je najčešće mliječni proizvod pa se stoga nikako ne preporučuje dati ga djetetu prije navršene prve godine života jer mliječni proizvodi nisu lako probavljivi u tako ranoj dobi i mogu izazvati i jače alergijske reakcije. Stoga je oprez sasvim na mjestu.
Jednom kad se odlučite i za uvođenje slastica, a sasvim time i sladoleda, oprezno birajte proizvođače i mjesta na kojima kupujete sladoled.
Uz to, industrijski sladoledi zasićeni su šećerom te sadrže umjetna bojila, zgušnjivače i emulgatore čija je nutritivna vrijednost upitna za sve, a osobito za malene organizme.
Dugoročna pretjerana konzumacija šećera može se pak odraziti na zubima, koji su posebno osjetljivi, kao i na probavnom sustavu. Zbog toga nije preporučljivo unošenje prerađenih šećera prije prve godine. Moramo, naravno, obratiti pozornost i na kulturu prehrane kojoj je cilj kod djeteta razviti raznolike, zdrave, odnosno nutritivno bogate navike u prehrani, čemu šećer, umjetni zaslađivači i slastice ne kumuju.
Jednom kad se odlučite i za uvođenje slastica, a sasvim time i sladoleda, oprezno birajte proizvođače i mjesta na kojima kupujete sladoled. Poželjni su zapakirani proizvodi iz trgovine umjesto sladoleda iz slastičarnica, sladoledarnica i škrinja. Zapakirani proizvodi su, naime, pod jačim nadzorom zdravstvene ispravnosti, a sve njihove sastojke možete pročitati na omotu.
Djetetu mlađem od tri godine najprije ponudite jednostavne okuse, poput vanilije i čokolade, bez dodanog voća ili orašastih plodova. Jedenje sladoleda iz zdjelice može biti i vježba samostalnoga hranjenja žličicom. Odlučite li tako, oboružajte se strpljenjem i sredstvima za čišćenje: sladoled od čokolade ostavlja mrlje postojane poput dječje tvrdoglavosti.
Djeca jedu sporo jer istražuju okus i neće im smetati da u obliku sladoleda jedu zamrznute jogurte ili banane. Smrznite ih na malim štapićima i dobit ćete zdravu ljetnu slasticu u kojoj će svi uživati, a vi se nećete brinuti o salmoneli i šećerima.
Komentiranje je zaključano.