Drugo tromjesečje – od 15. do 27. tjedna trudnoće

Ovo tromjesečje je zapravo najljepše doba trudnoće. Mučnine su vam do sada prestale, a i psihički se osjećate sjajno i posve suživljeni sa svojom ulogom buduće majke.

Sada već sigurno svi znaju da ste trudni! Možda vam se čak i vidi na licu, ako su se pojavile promjene poput pigmentacije ili prištića. U skladu s time možete promijeniti kremu za lice, a svakako više pažnje posvetite čišćenju i toniranju kože. Osim kože lica, posebna njega potrebna je i koži trbuha i dojki, jer će se tijekom ovoga tromjesečja početi sve više napinjati. Kako bi dodatno zadržali vlažnost kože, mažite se nakon tuširanja prirodnim, blagim proizvodima poput bademovog ulja da bi izbjegli pucanje kože i pojavu strija. Promjene ćete primijetiti i na vlasištu – kosa vam može postati sjajna, ravna i teška ili suha i lomljiva. U skladu s time promijenite šampon i izbjegavajte drastične promjene frizure jer će se kosa brzo nakon poroda vratiti na staro.

Ako ste do sada bili dosta aktivni, morat ćete malo usporiti…

Posebno veselje u svakodnevicu unijeti će vam prvi pokreti vaše bebe, koje ćete početi osjećati oko 18. tjedna trudnoće. Isprva ćete primijetiti lagano škakljanje u trbuhu, kretnje koje bi se mogle različito opisati – poput leptirića ili ribice koja pliva. U svakom slučaju, od prvoga trenutka postat ćete potpuno ovisni o njima. Svakoga dana htjeti ćete ih osjećati sve više i sve češće!

Vaša beba je već od trećeg mjeseca trudnoće potpuno formirana i spol joj je definiran, što znači da bi na ultrazvuku već mogli saznati da li je dečko ili curica pa možete početi pribavljati stvari za bebu. Opremanje bebine sobe je poveći financijski izdatak, pa prije nego krenete u kupovinu nemojte se libiti raspitati kod prijateljica ili rodbine da li vam mogu posuditi ili prodati neke potrepštine. Također, prva kupovina trudničke odjeće sigurno će vas radovati. Ako ste se hranili umjereno, do četvrtog mjeseca moći ćete odjenuti svoju standardnu garderobu. Pri kupovini nove odjeće uzmite u obzir da će vaš trbuh biti sve veći i veći pa birajte rastezljive materijale i krojeve.

Kako beba raste, zauzima sve više mjesta u vašoj trbušnoj šupljini i pritišće ostale organe. Zbog toga osobito pati probavni sustav pa možete iskusiti niz tegoba poput nadutosti, zatvora, žgaravice ili hemoroida. Ojačajte svoj probavni sustav probiotičkim pripravcima, a ako problemi postanu posebno neugodni posavjetujte se s liječnikom.

Osim trbuha, u ovom tromjesečju mogao bi porasti i vaš libido. Napokon se osjećate dobro, mučnine su prestale, hormoni su prestali divljati, a obline vam se zaokružuju. Uživajte u tome! Hormonalne promjene osim na koži i kosi mogli bi osjetiti i na sluznici. Nije neuobičajeno da se pojavi svrbež u intimnom području ili pojačani iscjedak. Koristite blagi sapun za intimnu njegu ili probiotičke pripravke, a ako tegobe potraju posavjetujte se s ginekologom. U rijetkim slučajevima može se raditi o infekciji streptokokom, u slučaju koje ćete pri porodu i vi i beba morati primiti antibiotsku terapiju.

Krećete li se? Ako ste do sada bili dosta aktivni, morat ćete malo usporiti. Trbuh vam već smeta u kretanju i pomalo se počinjete trudnički gegati. Za to su opet krivi hormoni – vezivno tkivo se opušta i vaši zglobovi su labaviji nego prije. Zbog toga ste možda neobično nespretni i nekoordinirani. Pripazite da se ne ozlijedite, ali i dalje nastavite s aktivnošću. Plivanje je posebno blagotvorno jer se u vodi osjećate lagano i okretno, a dobre vježbe su i trudnička yoga, pilates, šetanje ili lagani džoging. U svoja četiri zida okušajte se i u trbušnom plesu – nasmijat će vas vaš veliki lelujavi trbuh, a ritmični pokreti zdjelice zabavit će i vašu bebu!

Komentiranje je zaključano.

drugo-tromjeseje-od-15-do-27-tjedna-trudnoe-ndash-jgl-obitelj