Prvo tromjesečje – od 1. do 14. tjedna trudnoće

Kućni test pokazao je trudnoću! Što sada? Kada prođe prva bura emocija, bez odlaganja se naručite na prvi pregled kod ginekologa.

Ginekolog će ultrazvukom provjeriti radi li se o urednoj, materničnoj trudnoći, zakazati daljnje preglede i odgovoriti na pitanja koja zasigurno imate. Prvi “pravi” ginekološki pregled, kada ćete dobiti trudničku knjižicu, dogodit će se između 10. i 12. tjedna. Tada ćete napraviti i prve pretrage krvi i urina. No, i prije toga možete započeti uzimati vitaminske pripravke namijenjene trudnicama, kao i folnu kiselinu, vrlo važnu za razvoj fetusa.
Osim ginekologa, posjetite i stomatologa. Ako imate nekih dentalnih problema sada je najbolje vrijeme da ih sanirate, s obzirom da se u trudnoći, zbog sveopćeg stresa organizma, zubi kvare lakše nego inače. Održavajte redovito higijenu usne šupljine.

Krećite se koliko vam odgovara, ali se krećite, pogotovo u prvom tromjesečju…

Za mnoge žene jedan od prvih pokazatelja trudnoće, osim izostanka mjesečnice, su jutarnje mučnine. U nekom obliku javljaju se kod dvije trećine trudnica i obično prestaju krajem prvog tromjesečja (oko 12. tjedna). Kod jako malog broja žena potraju i duže, nekad i cijelu trudnoću. Mogu, ali i ne moraju biti popraćene povraćanjem, a ponekad budu toliko intenzivne da uzrokuju i gubitak na težini. Iako se zove “jutarnja”, mučnina se može javiti u bilo koje doba dana. Možete je ublažiti uz nekoliko jednostavnih rješenja: pojedite komadić svježeg đumbira ili ga naribajte u vruću vodu. Pomaže i čaj od mente, kao i miris limuna. Da bi spriječili mučninu, kroz dan jedite više manjih obroka, ujutro ne ustajte naglo iz kreveta i pojedite nešto prije ustajanja. Pijte puno tekućine, pogotovo ako povraćate. Željezo kao dodatak prehrani može pojačati mučninu pa ga nikad ne uzimajte na prazan želudac.

Sada kada ste trudni, vjerojatno će vas najviše zanimati što smijete, a što ne smijete jesti, piti ili činiti. U vezi te teme dobiti ćete najviše savjeta, od kojih su neki posebno apsurdni i zastarjeli. I sami znate da su alkohol i cigarete ionako štetni za vaše zdravlje, a u trudnoći su apsolutno zabranjeni. Kava je dozvoljena u količini od jedne-dvije šalice na dan, ali pazite da ne pretjerate s drugim pićima u kojima isto ima kofeina. Kao i uvijek, pazite da su namirnice svježe i dobro oprane. Izbjegavajte sirovo meso (poput tatarskog bifteka) ili ribu (sushi). Sve ostalo možete normalno konzumirati u racionalnim količinama – ne jedite za dvije osobe, niti za pola osobe – trudnoća nije vrijeme za dijetu. Izbjegavajte kozmetičke tretmane koji uključuju agresivne kemikalije, saunu i solarij. Ako ste inače sportski tip, možete i dalje vježbati, no ipak smanjite intenzitet. Sve dok su vam svi nalazi uredni, nema razloga da zalegnete na kauč. Krećite se koliko vam odgovara, ali se krećite, pogotovo u prvom tromjesečju, kada vam trbuh ne predstavlja nikakvu prepreku.

Vjerojatno ste već od nekoga dobili savjet da za trudnoću ne govorite do isteka prvog tromjesečja. No to što ćete radosnu vijest podijeliti s najbližim prijateljima ili obitelji, zasigurno vas neće ureći. Poslodavcu još uvijek nemate obavezu prijaviti trudnoću, ali učinite to ako vaš posao može ugroziti trudnoću – primjerice ako radite s kemikalijama ili imate fizički zahtjevan posao. Nemojte doći u napast da za trudnoću prvo kažete kolegama, ma koliko god oni povjerljivi bili. Pobrinite se da poslodavac za vašu trudnoću sazna od vas samih i ne strahujte od otkaza jer ste od njega zakonski zaštićeni.

Komentiranje je zaključano.

prvo-tromjeseje-od-1-do-14-tjedna-trudnoe-ndash-jgl-obitelj