Aromaterapija – blagodati eteričnih ulja

Aromatične tekuće supstance zvane „eterična ulja“ su smjese biološki aktivnih spojeva dobivenih iz određenih vrsta cvijeća, trava, plodova, lišća, stabiljki i korijena koje, ukoliko se pravilno koriste, imaju nevjerojatan učinak na naše psihofizičko stanje. Zakoračite u čaroban svijet aromaterapije!

Za početak upoznavanja s aromaterapijom najbitnije je znati da eterična ulja kroz kožu veoma brzo ulaze u organizam. Da bismo to kontrolirali, na kožu ih nanosimo razrijeđena u biljnim uljima i u određenim mjerilima. Time se sprečava njihov nagli ulazak u organizam i smanjuju eventualna oštečenja kože do kojih može doći zbog direktnog nanošenja čistog eteričnog ulja. Dakle, eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazrijeđena na kožu! Da biste u potpunosti pravilno upotrebljavali ulja, nakon ovog članka obavezno pročitajte Osnove aromaterapije i pravilno doziranje eteričnih ulja.

Uz činjenicu da imaju mogućnost promijeniti raspoloženje, eterična ulja imaju i antivirusni i antibakterijski učinak

Kako točno djeluju eterična ulja i koji su njihovi blagotvorni učinci? Olfaktorni sustav, odnosno sustav osjeta njuha, jedan je od najmoćnijih osjeta jer je direktno povezan s mozgom. Tijekom udisaja molekule mirisa putuju u limbički sustav, najstariji dio mozga koji kontrolira srčani puls, tlak i disanje. Limbički sustav je ujedno i centar u kojem se stvaraju emocije jer je zadužen za kontrolu pamćenja, upostavljanje koncentracije i reguliranje stresa. Iako to nije znanstveno dokazano, sasvim je logično zaključiti da udisanje eteričnih ulja može izrazito utjecati na naše raspoloženje i svakodnevno funkcioniranje. S druge strane, posredno naneseni na kožu, eterična se ulja apsorbiraju i djeluju izravno na organizam. Smatra se da svako eterično ulje ima određeno djelovanje ovisno o biljci od koje je napravljeno.

Zaključili smo, dakle, da eterična ulja u tijelo mogu ući nanošenjem na kožu ili udisanjem (inhalacijom).
Inhalacija određenih eteričnih ulja podiže energiju, vitalizira i potiče aktivnost jer molekule kroz nosnice dopiru do mozga i stimuliraju središnji živčani sustav. Sjetite se samo kako vas već i miris narančinog soka ujutro razbuđuje. Eterična ulja to čine još uspješnije! Najpopularnija ulja s potvrđenim stimulativnim učinkom su ona s citričnim ili ljuto-gorkim mirisom, dakle: limun, limunova trava, grejp, mandarina, naranča, bergamot, đumbir, menta, jasmin, eukaliptus i bosiljak. Ova stimulirajuća ulja su idealan izbor za radnu atmosferu za bolju produktivnost i koncentraciju.

S druge strane, neka ulja svojim blagim i ugodnim mirisima više umiruju organizam, pa služe kao lijek za nesanicu, poput lavande i ylang ylanga. Ružmarin i pačuli su isto odlični za opuštanje.

Uz činjenicu da imaju mogućnost promijeniti raspoloženje, eterična ulja imaju i antivirusni i antibakterijski učinak. Neka su učinkovitija za gornji, a neka za donji dio dišnog sustava, tako da se na primjer, kod bronhitisa, prehlade, kašlja i problema sa sinusima preporuča inhalacija klinčića, ružmarina, bora, čajevca, čempresa, eukaliptusa, kadulje, cedrovine ili bosiljka.

Na kraju krajeva ulja mogu služiti za jednostavno osvježavanje prostora. Ako želite da vam prostor odlično miriše, svakako se odlučite za ružu, jasmin, vaniliju, ylang, ylang ili sve citruse, limun, mandarine, naranča i ostale.

Nanošenjem na kožu vrlo efikasno možete tretirati kožne bolesti, rane i ožiljke. Eterično ulje otopljeno u biljno se u koži lagano apsorbira te aktivni sastojci prodiru u dublje dijelove kože. Lavanda je eterično ulje koje predstavlja lijek za sve. Radi se o sigurnom ulju koje umiruje i zacjeljuje sve tipove kože. Pomaže u slučajevima blažih opeklina, uboda insekata, ogrebotina, kao i zacjeljivanju rana, ožiljaka i strija. Primjenu nalazi i kod akni, gljivičnih stanja, ekcema, psorijaze, svrbeža i dermatitisa. Eterično ulje pačulia također ima široko djelovanje. Koristi se u mješavinama za tretiranje celulita, proširenih vena i hemeroida. Usto i potiče regeneraciju kože, umiruje ju i vlaži, pa se koristi za tretiranje ispucale, naborane, suhe, upaljene, kao i masne kože s proširenim porama. Eterično ulje ruže izvrsno je za njegu svih tipova i stanja kože, a posebice zrele, suhe i osjetljive. Pomaže u tretmanima ispucalih kapilara, kod crvenila, osipa, ljuštenja i upala kože.

Za specifična djelovanja potražite druga eterična ulja. Za masnu kožu i akne odlični su borovnica, eukaliptus, bergamot i geranij, dok se za osjetljivu i upaljenu kožu sklonu kožnim alergijama koriste ulje kamilice i sandala. Za brže zacijeljivanje rana i tretiranje strija i ožiljaka dobra su ulja kadulje i smilja. Protiv celulita se borite cedrom, borovnicom i komoračom, dok će problema proširenih, upaljenih vena i popucalih kapilara ublažiti čempres, limun, limunska trava i lovor.

Ako ste se zainteresirali i želite se na tren osjećati kao zagonetni kemičar provjerite gore navedeni članak i saznajte osnove umijeća aromaterapije, pravilnog doziranja ulja i tehnika primjene.

Komentiranje je zaključano.

aromaterapija-x2d-blagodati-eterinih-ulja-ndash-jgl-obitelj