5 dobrih navika koje mogu spriječiti pojavu gljivica na noktima
Većinu godine naša stopala i nožni prsti skriveni su od pogleda, ali to ne znači da se ne trebate brinuti o njihovu zdravlju i izgledu (ili razmišljati o tome tek kada krenu topliji dani i sezona nošenja sandala). Jedan od relativno čestih zdravstvenih problema su gljivice na noktima ili onihomikoza, stanje za koje se procjenjuje da pogađa oko 10 posto svjetske populacije. Sa starijom dobi vjerojatnost infekcije se povećava, a posebno rizične skupine su dijabetičari i osobe narušenog imuniteta.
Gljivice vole topla i vlažna okruženja, što znači da dugotrajno nošenje zatvorene obuće i znojenje nogu mogu pogodovati njihovu razmnožavanju i, u konačnici, pojavi infekcije. Neki od uobičajenih simptoma onihomikoze su promjene boje nokta u žućkastu ili smeđu, zadebljanje i krhkost na rubovima te neugodan miris nokta. Ako se ne liječi, može doći do upale okolne kože i pojave boli.
Veliki problem kod gljivica je činjenica da su one nevjerojatno – uporne. Liječenje i terapija mogu potrajati mjesecima, odnosno dok ponovno ne izraste zdrav nokat, a u značajnom broju slučajeva onihomikoza se vraća. Ako posumnjate na gljivičnu infekciju na noktima, svakako potražite savjet liječnika ili dermatologa, a kako biste smanjili mogućnost njezine pojave, pridržavajte se sljedećih savjeta!
Održavajte higijenu
Ne treba posebno naglašavati kako je znojnim čarapama, u kojima ste proveli sate, mjesto u košari za prljavo rublje, odnosno perilici za rublje. Redovito pranje nogu i higijena tijela također su vrlo bitni, ali jednako je važna i čistoća prostora u kojemu boravite, pogotovo kupaonice. Kako biste smanjili mogućnost širenja infekcije, kade, tuševe i kupaonske elemente čistite sredstvima koja učinkovito uništavaju mikroorganizme.
Njegujte kožu i nokte
Nakon kupanja i tuširanja temeljito osušite kožu ručnikom te koristite kremu za hidraciju stopala pa pričekajte da se u potpunosti upije. Pravilnom njegom i hidracijom stopala smanjuju se oštećenja na koži, a time i mogućnost prodora gljivica. Nokte na nogama održavajte kratkima, a oštre rubove zagladite rašpicom. Naravno, pribor za rezanje i oblikovanje noktiju uvijek treba bit čist i dezinficiran prije upotrebe.
Vodite računa o obući
Kako bi stopalo moglo “disati”, preporučuje se nošenje obuće i čarapa od prirodnih materijala. Cipele ne bi smjele biti neudobne niti prevelike i svakako pripazite da vam ne dotiču nokte. Nakon izuvanja obuću ostavite na otvorenome ili prozračnome mjestu da se provjetri odnosno osuši, a ako vam se stopala često znoje ili imate problem atletskog stopala, cipele redovito dezinficirajte prikladnim sredstvom. Izbjegavajte svakodnevno nošenje jedne te iste obuće i pričekajte barem jedan dan nakon ponovnog korištenja istih cipela.
Ne dijelite osobne stvari
Cipele, čarape, škarice, grickalice i ostali higijenski pribor trebao bi biti vaš i samo vaš. Kako biste spriječili potencijalno širenje gljivica, ne dijelite obuću i predmete za osobnu upotrebu s prijateljima, ali ni ukućanima. Korištenje zajedničkih ručnika također je praksa na koju trebate zaboraviti.
Oprezno na javnim mjestima
Svlačionice, javni tuševi, kupališta, saune, bazeni i sportske dvorane pravi su rasadnici mikroorganizama koji jedva čekaju da pronađu svoj dom na vašemu tijelu. Ne hodajte bosi po takvim mjestima, nosite otvorenu i prozračnu obuću poput natikača te se pobrinite za higijenu stopala. Pogotovo budite oprezni ako često koristite unajmljenu sportsku opremu, poput obuće za kuglanje ili klizaljki.
Ako se uporne gljivice ipak pojave, pomoć stiže u obliku ljekovitog laka FungilacSET!* Primjenjuje za liječenje gljivičnih infekcija noktiju kod odraslih osoba, a nanosi se jednom tjedno. Možete ga koristiti i uz kozmetički lak, što znači da se ne morate nužno odreći lijepih noktiju dok traje liječenje.
*Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.