10 promjena u trudnoći te kako se nositi s njima
Tijekom trudnoće tijelo prolazi kroz mnoge fizičke i emocionalne promjene. Svaka trudnoća je jedinstvena pa će i iskustva varirati od žene do žene, ali postoje neke uobičajene promjene koje se javljaju tijekom trudnoće i načini kako se nositi s njima. Važno je napomenuti da je uvijek najbolje konzultirati se s liječnikom za specifične savjete i brigu tijekom trudnoće.
Jutarnja mučnina
Obično se javlja u prvom tromjesečju trudnoće. Pokušajte jesti manje obroke češće tijekom dana i izbjegavajte začinjenu, masnu ili jako aromatiziranu hranu. Pijenje čaja od đumbira može pomoći u otklanjanju osjećaja mučnine. Iako nije neka utjeha, zapamtite – sve će se to isplatiti jednom kad svoju bebu primite u ruke (Izvor: jedna mama koja je prošla to).
Umor
Tijekom trudnoće možete osjećati povećanu potrebu za snom, što je sasvim normalno. Dopustite si dovoljno odmora i sna tijekom noći te, ako je moguće, planirajte kraće odmore i tijekom dana.
Bolovi u leđima
Bolovi u leđima često se javljaju kako trudnoća napreduje jer rastući trbuh mijenja vašu ravnotežu i opterećuje leđa. Nosite udobnu obuću i izbjegavajte nošenje teških tereta. Vježbe jačanja leđa i istezanja mogu pomoći u ublažavanju nelagode.
Oticanje
Oticanje ruku, nogu i lica može biti često tijekom trudnoće. Pijte dovoljno vode, izbjegavajte dugotrajno stajanje ili sjedenje i podignite noge kad god možete. Također, nosite udobnu obuću i odjeću.
Promjene raspoloženja
Hormonalne promjene tijekom trudnoće mogu utjecati na vaše emocionalno stanje. Ako osjećate emocionalne izazove, razgovarajte s partnerom, prijateljima ili stručnjakom za mentalno zdravlje. Važno je izražavati svoje osjećaje i tražiti podršku.
Proširene vene
Zbog povećanog protoka krvi i pritiska na krvne žile tijekom trudnoće mogu se pojaviti i proširene vene. Ako želite preventivno djelovati, nosite kompresijske čarape i redovito šetajte kako biste poboljšali cirkulaciju.
Problem s probavom
Zatvor i tvrda stolica nisu rijetkost za vrijeme trudnoće, stoga nastojte jesti hranu bogatu vlaknima, pijte dovoljno vode i vježbajte, naravno, ako vaš liječnik potvrdi da smijete vježbati.
Povećanje težine
Tijekom trudnoće normalno je dobiti na težini, ali važno je da to bude postupno i kontrolirano. Pravilna prehrana i umjerena tjelesna aktivnost mogu pomoći u održavanju zdrave težine, koju će vam najbolje odrediti liječnik.
Strahovi i tjeskoba
Iako poznata i kao blaženo stanje, trudnoća može izazvati različite strahove i tjeskobu. Razgovarajte s partnerom, obitelji ili stručnjakom za podršku i educirajte se o trudnoći kako biste se osjećali sigurnije. Pridružite se velikoj zajednici Mamine škrinjice – našega kluba vjernosti, gdje svakoga mjeseca putem newslettera šaljemo mnoštvo korisnih savjeta i informacija za (buduće) roditelje.
Pratite svoje tijelo
Najvažnije je slušati svoje tijelo i pratiti razne promjene. Ako primijetite neobične simptome poput vaginalnog krvarenja, jakih bolova ili nagle promjene u pokretima djeteta, odmah se obratite svom liječniku.
Redoviti posjeti liječniku i kontrole, pravilna prehrana i zdrav način života ključni su za zdravu trudnoću, a onda nakon +- 40 tjedana izazova i promjena, napokon se možete upoznati sa svojim djetetom i zagrliti ga. Neprocjenjivo!