Začini u kuhinji: koje izbjegavati, a koje češće koristiti?

Pravi začin u kombinaciji s pravom namirnicom i od najjednostavnijeg jela napravit će zvijezdu večere. No, ako pretjeramo, začinjena hrana može nam i naškoditi. Saznajte koje je začine dobro koristiti redovito, a s kojima nikako nije uputno pretjerivati.  

Papar, sol, čili, peršin, bosiljak, kurkuma… nešto od toga zasigurno ima svoje mjesto i na vašoj kuhinjskoj polici. I dobro je da je tako jer su blagodati začina, posebno onih biljnih, nebrojene. Osim što jelu daju specifičan okus, a vama prigodu da barem nakratko zavirite u kulinarsko bogatstvo nekog udaljenog kraja, začinima možete doskočiti i raznim zdravstvenim tegobama. Pomažu u smirivanju tegoba prehlade, djeluju protuupalno, potiču rad metabolizma, pomažu u borbi s lošim masnoćama u krvi te imaju razna druga vrijedna svojstva. Neki od začina koje nikako ne biste smjeli zaobilaziti u svojoj kuhinji su kurkuma, đumbir, korijander i peršin.

Đumbir je poznat po svom snažnom djelovanju kada je riječ o borbi sa simptomima prehlade i gripe.

Premda autohtoni začin kulinarstva Dalekoga istoka, kurkuma je uspješno pronašla svoj put u tanjure diljem svijeta. A kako i ne bi, taj dragocjeni začin izvor je raznih nutritivnih tvari, a ima iznimno malo kalorija. Izvrstan je za pripremu raznih umaka i marinada te za začinjavanje riže. Dva do četiri grama kurkume dnevno održat će vaša crijeva u dobroj formi.

Đumbir je poznat po svom snažnom djelovanju kada je riječ o borbi sa simptomima prehlade i gripe. Najbolje ga je konzumirati svježeg, naribanog kao dodatak jelu, čaju ili raznim umacima. Korijander, vrijedan sastojak jela i zbog svog antiupalnog djelovanja, savršeno ide uz piletinu i razne grahorice. Bogat je flavonoidima, a zbog svog djelovanja na slobodne radikale može biti od pomoći pri sprječavanju raznih oboljenja. Peršin je biljka našeg podneblja, odavno zastupljena u domaćoj kuhinji. Obilno se koristi u pripremanju najrazličitijih marinada, umaka i juha, a čaj od peršina pomaže u borbi s tegobama izazvanim upalom mjehura.

Ipak, nisu svi začini uvijek blagotvorni: pri kuhanju je važno izbjegavati velike količine soli i čili papričice. Povećan unos soli povezan je s brojnim ozbiljnim bolestima, pa i moždanim udarom, a pretjerivanje s čili papričicama može uzrokovati probavne tegobe.

 

Komentiranje je zaključano.

zaini-u-kuhinji-koje-izbjegavati-a-koje-ee-koristiti-ndash-jgl-obitelj