Prehlade u trudnoći – kako si pomoći

Tijekom trudnoće imunološki sustav radi sporije nego inače, što je zapravo dobra stvar jer štiti bebu koja raste i sprječava organizam da “pomisli” kako je beba strano tijelo. No, to je ujedno i razlog što su trudnice malo podložnije prehladama pa evo na što sve treba pripaziti.

Nedostatak imunološke supresije u trudnoći ogleda se u tome što tijelo ne odbije mnoge viruse koji uzrokuju prehladu, što vas može učiniti osjetljivijom na simptome, uključujući začepljen nos, kašalj i grlobolju. Međutim, dobra strana čak i najjačih simptoma prehlade je činjenica da vaša beba neće osjetiti nijedan od njih. Zapravo, okolina maternice drži bebu potpuno zaštićenom od prehlada.

Prehlada obično počinje grloboljom koja traje dan ili dva, nakon čega slijedi postupna pojava drugih simptoma, uključujući curenje nosa, a poslije začepljen nos, kihanje, blagi umor, suhi kašalj, osobito pri kraju prehlade, koji može trajati tjedan dana ili više nakon što se drugi simptomi povuku, te blago povišena temperatura (obično niža od 37,5 Celzijevih stupnjeva).

Iako su mnogi lijekovi i dodaci prehrani koji ublažavaju simptome prehlade obično zabranjeni tijekom trudnoće, postoje i prirodne alternative za njihovo ublažavanje. Evo kako si možete pomoći:

Odmorite se – “odvođenje” prehlade u krevet ne mora nužno skratiti njezino trajanje, ali ako vas vaše tijelo moli za odmor, svakako ga poslušajte.

Budite aktivni – ako nemate temperaturu i ne kašljete a osjećate se spremnim za aktivnost, odradite laganu do umjerenu vježbu koja je sigurna za trudnice. To bi vam moglo pomoći da se brže osjećate bolje. Ili – još bolje – prošećite se u prirodi.

Nastavite jesti – naravno, vjerojatno nemate previše apetita, ali što je moguće zdravija prehrana može vam pomoći u ublažavanju nekih simptoma prehlade.

Usredotočite se na namirnice bogate vitaminom C – to će vam pomoći u jačanju vašeg imunološkog sustava prirodnim putem. U obzir dolaze sve vrste agruma (naranče, mandarine, grejp), zatim jagode, dinja, kivi, mango, rajčice, paprike, brokula, crveni kupus i špinat. 

Unosite više cinka – trudnice bi trebale nastojati dobiti 11 do 15 miligrama cinka svaki dan iz svih izvora, uključujući i vaše prenatalne vitamine. Jedite puretinu, govedinu, svinjetinu, jaja, jogurt i zobene pahuljice.

Pijte dovoljno tekućine – groznica, kihanje i curenje iz nosa uzrokovat će gubljenje tekućine iz organizma. Topli napici djelovat će posebno umirujuće, stoga držite termosicu s toplim napitkom poput čaja pored kreveta. Pokušajte piti dovoljno da ostanete dobro hidrirani – pokazatelj dobre hidriranosti trebala bi biti gotovo pa prozirna boja vašega urina. Uz to, dobro je jesti mnogo bistre juhe.

Suplemente pažljivo uzimajte – redovito uzimajte preporučene prenatalne vitamine, no nije dobro uzimati nikakve druge suplemente bez odobrenja vašega liječnika. Za suzbijanje grlobolje i kašlja svakako se posavjetujte s farmaceutom ili liječnikom koji će vam ponuditi pripravke sigurne za trudnice.

Povisite uzglavlje – dok ležite ili spavate, povisite svoje uzglavlje s nekoliko jastuka. Glava na povišenom oslobodit će vaše dišne puteve te vam omogućiti da lakše dišete.

Navlažite zrak – ako je zrak u vašemu domu izrazito suh, to će pogoršati situaciju s ionako osjetljivim nosnim prolazima te vam nadražiti grlo, u čemu pak može pomoći ovlaživač zraka.

Koristite fiziološke kapi za nos, sprejeve ili sredstva za ispiranje – Aqua Maris Clean zbog sadržaja mineralnih soli Jadranskoga mora ima blagotvoran učinak na sluznicu i pomaže ovlažiti sluznicu nosa, dok Aqua Maris Strong ili Aqua Maris Hypertonic zbog visoke koncentracije soli na prirodan način razrjeđuju sluz kod prehlade, alergije i gripe. Svi Aqua Maris sprejevi 100 posto su prirodni i potpuno sigurni za korištenje u trudnoći.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

prehlade-u-trudnoi-x2d-kako-si-pomoi-ndash-jgl-obitelj