Pravilna prehrana u trudnoći i za vrijeme dojenja

Zdrava prehrana sastoji se od svježih, sezonskih i raznolikih namirnica koje treba konzumirati u umjerenim količinama. Isto to vrijedi i u trudnoći. O prehrani u trudnoći napisane su mnoge knjige, objavljeni mnogi članci, a mogu se čuti i mnogi zastarjeli ili neracionalni savjeti. Trudnice nikako ne bi smjele jesti za dvije osobe, niti za pola osobe – trudnoća nije isprika za prejedanje niti vrijeme za dijetu.

Optimalan prirast težine tijekom trudnoće je 11 do 15 kilograma. No, imajte na umu da tek manji dio toga otpada na masnoće. Pri porodu beba teži obično 3,5 kilograma, maternica teži oko 1 kg, posteljica oko 0,75 kg, dojke se (ovisno o prijašnjoj veličini) povećaju za otprilike 0,5 do 1 kg, volumen krvi poveća se za litru, plodna voda i ostale tekućine čine od 2 do 3 litre, a ostatak su masnoće uskladištene za dojenje.

Trudnice nikako ne bi smjele jesti za dvije osobe, niti za pola osobe – trudnoća nije isprika za prejedanje niti vrijeme za dijetu.

Ako se tijekom trudnoće udebljate više od 15 kilograma prijeti vam opasnost od dijabetesa ili povećanog tlaka, što može uzrokovati prijevremeni porod. Ako se pak pothranjujete, prijeti vam rizik od pobačaja ili teškog poroda, a djetetu mogu nedostajati ključni nutrijenti važni za pravilan mentalni i fizički razvoj.

Vaše tijelo se mijenja i izgrađuje jedan posve novi organizam te mu je potrebno zdravo pogonsko gorivo. Pri odabiru namirnica i načina prehrane, vodite se prvenstveno svojim instinktom – ako odjednom osjetite želju za nekom hranom koja vam inače nije draga, može biti da vaše tijelo traži nutrijent koji mu nedostaje. No, ako osjetite želju za slatkišima ili fast foodom – udovoljite si, ali u malim količinama. Nemojte reći same sebi: “sada sam trudna i nije me briga što jedem” – baš sad vas mora biti briga što jedete.

U trudnoći su potrebe organizma za specifičnim nutrijentima višestruko povećane. Tu se posebno ističu folna kiselina, željezo, kalcij, fosfor, magnezij, cink, vitamini, masne kiseline i probiotici. Sve ove bitne sastojke možete dobiti iz prehrane, no ponekad ne u dostatnim količinama. U tom slučaju treba uzimati posebne dodatke prehrani.
Osobito važna je proteinima bogata hrana – mliječni proizvodi, meso i grahorice. Mlijeko i mliječni proizvodi bogati su kalcijem i fosforom, koji su neophodni za izgradnju novih stanica. Posebno su korisni fermentirani proizvodi poput jogurta i kefira jer sadrže probiotike, neophodne za pravilno funkcioniranje probavnog sustava. U crvenom mesu ima mnogo željeza, koje će vam trebati u dodatnim količinama. Grahorice i integralne žitarice pune su folne kiseline koja je posebno važna u prvim mjesecima trudnoće. Nemojte izbjegavati masnoće – iz njih ćete dobiti složene masne kiseline koje su nužne za pravilan razvoj bebinog mozga. Vitamine i minerale dobiti ćete iz sezonskog voća i povrća koje dobro operite toplom vodom i konzumirajte sirovo ili što manje obrađeno. Ako je moguće, prednost dajte organski uzgojenim namirnicama.

Što se tiče količine, važno je da ne radite velike pauze između obroka jer to može potaknuti i pojačati jutarnje mučnine u prvim mjesecima trudnoće. Jedite više manjih obroka i nemojte se prejedati jer vam to u posljednjem tromjesečju, kada beba pritisne želudac, može stvoriti žgaravicu. Pronađite raspored obroka koji vam odgovara i držite ga se, imajući na umu da ne preskačete doručak. Pijte dovoljne količine tekućine i prednost dajte vodi, nezaslađenim čajevima i prirodnim sokovima.

Vjerojatno vas posebno zanima što smijete, a što ne smijete jesti i piti. Nemojte konzumirati alkoholna pića i ostavite se cigareta ako pušite – i jedno i drugo može negativno utjecati na razvoj bebe i u najgorem slučaju, dovesti do pobačaja ili trajnih oštećenja. Kofein nije zabranjen, ali pazite da ne premašite količinu od jedne-dvije šalice kave na dan i radije nemojte konzumirati energetske napitke. Također, jedite dobro termički obrađeno meso i ribu i uvijek pazite pri pripravljanju hrane da dobro isperete namirnice i da su vam ruke i kuhinjski pribor čisti.

Većina navedenog vrijedi i za period dojenja, jer beba putem vašeg mlijeka konzumira isto što i vi. Ako ste uzimali dodatke prehrani poput multivitaminskih pripravaka za trudnice, možete ih nastaviti uzimati i za vrijeme dojenja. Isto vrijedi i za probiotičke pripravke. Energetske potrebe za vrijeme dojenja nešto su više od onih za vrijeme trudnoće – u trudnoći vam treba oko 300 do 400 dodatnih kalorija na dan, a za vrijeme dojenja 500. To znači da ćete, ako nastavite jesti umjereno kao i za vrijeme trudnoće, tijekom dojenja polako gubiti na težini. Restriktivne dijete dojiljama su zabranjene, isto kao i trudnicama. Za dojenje je posebno važan povećani unos tekućine, pa je najbolje da tijekom svakog podoja popijete barem jednu čašu vode.

Mnogo rasprave izaziva hrana koja može izazvati nadutost poput kupusa, kelja, brokule, grahorica, luka i masne hrane. Nemojte izbjegavati ove namirnice, ali pripazite na reakcije vašeg djeteta, pogotovo ako beba ima grčeve. Primijetite li da se bebini grčevi pogoršavaju kada konzumirate određenu hranu, smanjite njezin unos. Isto vrijedi i za visoko alergene namirnice, poput jaja, orašastih plodova (lješnjaci, orasi, bademi…), soje, kravljeg mlijeka, ribe, jagoda, meda. Ako primijetite da je dijete dobilo osip, pokušajte ustanoviti koja mu namirnica smeta i smanjite njezin unos, ali je nemojte u potpunosti eliminirati – osim ako dijete nema jaku reakciju. Također pripazite na jako začinjenu i ljutu hranu, jer bi ona mogla izmijeniti okus mlijeka i ponekad dovesti i do toga da dijete odbija podoj. U tom se slučaju izdojite i pokušajte kasnije ponovo bebi ponuditi dojku.

Upamtite da tijekom trudnoće i dojenja, sve što jedete vi – jede i vaše beba, a njezin je mali organizam mnogo osjetljiviji i na pozitivne i na negativne utjecaje nego vaš.

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Beba i povišena temperatura
Sljedeći članak
Problemi s venama
pravilna-prehrana-u-trudnoi-i-za-vrijeme-dojenja-ndash-jgl-obitelj