Pomoć iz prirode za trudničke tegobe

Trudnoća je jedno predivno iskustvo, ali i dosad najveći izazov za vaše tijelo, stoga je vrlo često popraćena mnogim tegobama. Iako je svaka trudnoća uistinu jedinstvena, velika je vjerojatnost da ćete neke od njih osjetiti možda i u većoj mjeri. U ovom osjetljivom razdoblju, okrenite se zdravijim i prirodnim metodama rješavanja i olakšavanja zdravstvenih tegoba.

Za početak, zasigurno najčešći i najpoznatiji problem: jutarnja mučnina. Iako ju samo ime smješta u jutarnje sate, mučnina se ustvari može pojaviti u bilo koje doba dana. Oko 75% žena pati od mučnina od 5. ili 6. tjedna trudnoće, koje obično nestanu ili postanu blaže do kraja prvog tromjesečja. Spas za ovu neugodnu i čestu pojavu mogu biti manji i češći obroci i izbjegavanje začinjene hrane, a većina stručnjaka preporuča univerzalni lijek – đumbir. Možete piti čaj, posebice ujutro, prije ustajanja ili žvakati korijen đumbira, većini uistinu pomaže. Čaj od metvice također ublažava mučninu, kao i grickanje svježeg povrća (mrkvice, korabice, krastavaca), integralnih keksa ili dvopeka.

Sedam od deset trudnica pati od nesanice posljednjih nekoliko mjeseci trudnoće

Sedam od deset trudnica pate od nesanice posljednjih nekoliko mjeseci trudnoće. Pomoći će mješavine čaja s umirujućim aktivnim sastojcima od baldrijana, hmelja i matičnjaka. Miris lavande ima smirujuće i opuštajuće djelovanje, stavite si male “jastučiće” cvijeta lavande pokraj jastuka. Također, prije odlaska u krevet možete si pripremiti toplu kupku, dodati ulje lavande i opustiti misli i tijelo. Isto tako, lagano vježabanje, bez pretjerivanja dakako, bi vam pomoglo da lakše zaspite.

Grčevi u nogama i umor česti su pratitelji trudnoće. Povezuje ih se sa niskim razinama magnezija ili kalcija ili lošom cirkulacijom, koja se pogoršava kada često sjedite. Umor i nakupljena tekućina u nogama također mogu biti djelomični uzroci. Protiv njih se možete boriti dodatnim unosom magnezija – pijte mineralnu vodu. Preventivno djelovanje ima i čajna žlica meda prije svakog obroka ili kupka za noge sa čajem od preslice. Šalicu poljske preslice prokuhajte 15 min u litri vode. Potom je procijedite i dodajte vodi u kadi. Masaža i bolja tjelesna aktivnost (može i obično hodanje) također će pomoći. Za bolne i natečene noge, uz laganu masažu, blagotvorno je i sljedeće: ujutro noge namažite mješavinom nevenovog i bademovog ulja u koju ste dodali nekoliko kapi limunske trave, stolisnika ili čempresa.

Mineralna voda će pomoći i kod problema zatvora. Jedite hranu bogatu vlaknima poput žitarica, voća i povrća i izbjegavajte teško probavljivu, pijte puno tekućine i krećite se. Šljive su izvrstan izbor. Jedite suhe šljive ili popijte čašu soka od šljiva svakog dana. Ili, četiri do pet suhih šljiva navečer namočite u šalici vode i ujutro ih pojedite i popijte vodu u kojoj su stajale.

Gotovo sve žene u zadnjim tjednima prije poroda pate od žgaravice. Za početak, izbjegavajte začinjenu i masnu hranu i nemojte jesti prije spavanja, jer se žgaravica najčešće javlja u ležećem položaju. Žvačite kremaste kekse kada osjećate žgaravicu, oni mogu neutralizirati kiselinu. Isto tako možete pokušati sa sokom od bijelog kupusa (možete ga pronaći u trgovinama sa zdravom hranom ili ljekarnama). Nekima pomažu i lješnjaci koji se dugo žvaču.

Mnoge muče i strije, pa vam donosimo recept za prevenciju nastanka strija. Pomiješajte 80 ml ulja bademova ulja s 20 ml ulja divlje ruže. U to dodajte 10 kapi ulja lavande i 5 kapi ulja mandarine. Sve zajedno mažite na kritične zone ili cijelo tijelo dva puta dnevno. Vrlo je važno da pripravak mažete na vlažnu kožu! Možete ga koristiti tijekom cijele trudnoće, ali i nekoliko mjeseci nakon poroda kada se koža skuplja. Badem i divlja ruža dati će koži elastičnot i djelovati preventivno protiv pucanja u srednjem sloju. Lavanda će smiriti iritacije na koži, a njezin će miris djelovati umirujuće. Mandarina je ovdje više zbog mirisa jer potiče veselo raspoloženje iščekivanja bebina dolaska na svijet.

Pomoć iz prirode su također i Holyplant čajevi, koji su zbog svojih blagih, učinkovitih i neškodljivih sastojaka pogodni i za trudnice. Anisal čaj odlično će riješiti još jednu trudničku tegobu – nadutost i vjetrove. Sadrži anis, kim i komorač koji djeluju opuštajuće na crijevnu muskulaturu, čime otklanjaju osjećaj nadutosti i grčeva u probavnom sustavu te olakšavaju oslobađanje plinova. Sljezov čaj smiruje podražaj na kašalj, ublažava upale i olakšava disanje, dok Kardal čaj širi krvne žile, čime rasterećuje srce i snizuje krvni tlak.

Ne zaboravite da je trudnoća vrlo osjetljivo razdoblje te pokušajte na što prirodniji način proći kroz tegobe koje će vam priuštiti. Dakako, ako one postanu neugodnije, obavezno se obratite liječniku i ljekarniku. Isto tako, lagano eksperimenirajte, pokušajte uviditi što vama individualno paše, a što ne. Neka vam je sa srećom!

Komentiranje je zaključano.

pomo-iz-prirode-za-trudnike-tegobe-ndash-jgl-obitelj