Najstarija bića pod morem II

Da imate vremenski stroj, koje biste doba posjetili – ono prije ili poslije dinosaura? Ili možda za vrijeme? U moru se tada zbivalo svašta zanimljivog!

Iz doba prije dinosaura potječu morske paklare, koje u nas imaju još jedno zvučno ime – morske zmijuljice, zbog tijela koje podsjeća na zmiju. Paklare imaju okrugla usta ispunjena golemim brojem oštrih malih zuba koje koriste da bi živjele kao paraziti: zakače se na ribe i sišu im krv! Takvim načinom hranjenja zaradile su nadimak – riba vampir. No, od 38 raznih vrsta paklara u današnjim morima, samo osamnaest su pravi paraziti. Znanstvenike ipak više fascinira činjenica da je usporedbom najstarijega fosila paklare, staroga 360 milljuna godina, i suvremene inačice tog neobičnog bića otkriveno da razlika među njima – nema!

Nekih 30 milijuna godina nakon što su se pojavili dinosauri, morima su počele plivati jesetre. Za njih možda niste čuli, no za njihovu ikru svakako jeste – od nje se radi slavni kavijar. Zbog toga je gotovo svih 200 vrsta jesetre koje žive po cijeloj sjevernoj hemisferi danas ugrožena vrsta jer, osim što ih ljudi nemilice love, ta fosilna stvorenja sazrijevaju veoma sporo – taj proces traje i do deset godina! Srećom, žive i do stotinu godina, a kad proizvode jajašca, čine to u milijunima. Tako su preživjele 200 milijuna godina, pa će možda preživjeti i onečišćenje i pretjerane ljudske apetite. U Jadranu žive dvije vrste jesetre: jadranska i atlanska, koju Hrvati zovu i štirjun.

Škoti nemaju 200 milijuna stare ribe, ali zato imaju upravo toliko stare – škampe! Maleni stvor koji se na engleskome zove i horseshoe shrimp, nije se od davnine ama baš niti malo promijenio! Ti škampi ne samo da su živjeli u vremenu dinosaura, nego su plivali morima i prije i poslije njih! Nedavno su znanstvenici sa Sveučilita u Glasgowu otkrili kako im je to pošlo za rukom: kad se bazeni u kojima žive osuše, sve odrasle jedinke uginu, no jajašca zakopana u pijesku mogu preživjeti i do dva desetljeća bez kapi vode!

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Najstarija bića pod morem
Sljedeći članak
Najstarija bića pod morem III
najstarija-bia-pod-morem-ii-ndash-jgl-obitelj