Najstarija bića pod morem

Život se razvio u moru i bez njega ne bi bilo života na Zemlji. No, more u svojim dubinama krije i neke vrste koje su danas najstarije na Zemlji, a čiji je razvoj davno završio.

Spužve svi poznajemo, pogotovo one iz Jadranskoga mora, i znamo da pojedinačno veoma dugo žive. No, malo tko zna da znanstvenici nisu baš sasvim sigurni koliko su točno stare kao vrsta. Međutim, ako izuzmemo mikroorganizime, poput bakterija, može se zasigurno zaključiti da su spužve najstarija stvorenja na planetu. Nedavno su otkriveni fosilni ostaci morske spužve u stijeni staroj čak 760 milijuna godina.

Iduća vrsta po starosti je indijska lađica, koja na Zemlji živi punih pola milijarde godina. No, danas je i ta školjka, koja je preživjela rasprostranjeno izumiranje što je prije 250 milijuna godina izbrisalo oko 95 % ukupnoga života na planetu, ugrožena. Kako su te prekrasne spiralne školjke ljudima lijepi suveniri, gotovo su ih izlovili. (eng. nautilus)

Nekih pedesetak milijuna godina mlađi od indijske lađice su rakovi bodljaši, poznati kao živući fosili jer su slični izumrlim trilobitima. Te su morske životinje živjele davno prije dinosaura, a i dan-danas se mrijeste na atlantskim obalama Meksika, Kanade i SAD-a. Rakovi bodljaši poznati su po tome što imaju plavu krv jer ne koriste željezo nego bakar za prijenos kisika u krvi. Kad se saznalo da njihova krv otkriva prisutnost bakterija, počeli su ih koristiti u farmaceutskim lijekovima i medicinskim pomagalima za otkrivanje onečišćenja te su danas zbog prevelikoga izlova u te svrhe ugroženi. Zovu ih i potkovičasti bodljaši jer se na engleskome naizvaju Horseshoe Crab.

Coelacanthiformes je riba za koju su svi mislili da je izumrla zajedno s dinosaurima – sve do 1938. godine, kad ju je slučajno pronašla Marjorie Courtenay-Latimer, zaposlenica jednoga malenog muzeja u Južnoj Africi, kojoj je lokalni ribar svako jutro dopuštao da uzima neobične primjerke iz njegova izlova. Ta vrlo rijetka riba stara je 360 milijuna godina. Znanstvenicima je posebno zanimljiva jer je veoma slična upravo onim ribama koje su u pradavna vremena prve ispuzale iz mora i razvile se u prve kralješnjake. Proučavanje ove vrste proučavanje je evolucije gotovo svih živih bića na svijetu danas.

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Zaštićene školjke Jadrana
Sljedeći članak
Najstarija bića pod morem II
najstarija-bia-pod-morem-ndash-jgl-obitelj