Meduze – lijepe i opasne stanovnice svjetskih mora

Meduze su jedan od najljepših, ali i najopasnijih ukrasa mora. Ima ih u svim morima svijeta te pokojem jezeru ili rijeci, a od njihove ljepote zastaje dah, katkad doslovce!

Svjetska mora meduze svojim domom nazivaju već više od pola milijarde godina pa ne čudi što su toliko raznolike. I to ne samo izgledom i ubojitošću svojeg otrova, koji može biti dovoljno blag da oni mrvicu otporniji nemaju ama baš nikakvu reakciju do onih koje mogu usmrtiti čovjeka u tek nekoliko minuta, nego i mnoštvom zanimljivih imena kojima se naziva ta neobična stvorenja.

Na engleskom tako medusa označava ženu iz grčke mitologije, a te morske stanovnike neobične ljepote nazivaju jellyfish. Djeca diljem Hrvatske od svojih su djedova i baka mogla čuti cijeli niz imena za meduze: putamarina u Malinskoj, suza u Poratu na Krku, čoka u Kaštel Kambelovcu, bulierga u Boki, zlogodine u Orebiću, misecina u Baškoj, grandulja na Istu, gljandura u Salima, klobuk u Lovištu, Slanom, Mlini i na Cavtatu, klobučina u Martinšćici na Cresu i Nerezinama te zaladija u Senju.

Mediteranska meduza

Ovo neobično stvorenje, kako mu ime kaže, živi u Sredozemnome moru, a izgleda kao jaje na oko! Ima je i u Jadranu, a jedna je od rijetkih meduza koje se mogu samostalno kretati, bez pomoći morskih struja.

Uhati klobuk

Prozirna meduza kojoj okrugli oblik daje plavkastu boju te je na engleskom jeziku često nazivaju i mjesečevom meduzom (moon jellyfish ili moon jelly) kreće se pomoću morske struje, a ima je u svim morima. Prekrasna je i nije opasna.

Morska mjesečina

I ove predivne meduze ima po svim oceanima, uključujući Sredozemno i Crveno more. Nije opasna za ljude, no isto se ne može reći za losose. Naime, golemo jato tih ljepotica uništilo je 2007. godine jedinu farmu lososa u Sjevernoj Irskoj. Pojele se više 100 000 lososa, odnosno gotovo 2 milijuna dolara.

Olindias formosa

Ova rijetka vrsta živi u vodama Brazila, Argentine i Japana pa je na hrvatskom nazivamo njezinim latinskim imenom. Nije opasna za ljude, hrani se malim ribama, a veličina joj ovisi o tome koliko je pojela. Znanstvenici je obožavaju jer su njezine žarne stanice među najsloženijim životinjskim stanicama, a mi smo zadivljeni njezinim prekrasnim bojama i oblikom koji nalikuje na šešir, po čemu je i dobila svoje englesko ime – flower hat jelly.

Narcomedusae

Neobična meduza koja voli duboko i otvoreno more otkrivena je relativno nedavno. Brojna je u Sredozemnome moru. Pliva tako da ispred sebe pruža svoje otrovne žalce kako bi što lakše ulovila plijen. Zbog karakterističnog izgleda dobila je nadimak Darth Vader.

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Najrjeđe ribe Jadrana
Sljedeći članak
Ptice koje žive s morem
meduze-x2d-lijepe-i-opasne-stanovnice-svjetskih-mora-ndash-jgl-obitelj