Kako spriječiti prhutanje kože zimi

Hladne temperature i nepredvidivo vrijeme, boravak u prostorijama sa suhim zrakom, vjetar i drugi faktori narušavaju prirodnu vlažnost i elastičnost kože. Saznajte kako održati zdravlje i ljepotu vaše kože unatoč vremenskim (ne)prilikama.

Svi znamo osjećaj vjetra koji „grize“ lice, suhog zraka i centralnog grijanja, ali znamo i što se dogodi nakon par dana takvog „tretmana“ kože. Čak i normalna ili mješovita koža s masnijom T-zonom zimi postaje suha i zategnuta, a često dolazi do snažnijeg ili slabijeg prhutanja. Koža gubi svoj sjaj, javlja se crvenilo, postaje hrapava pod prstima, a bore dolaze do izražaja. Sve ove posljedice hladnog vremena još su izraženije kod osoba koje inače imaju suhu i osjetljivu kožu. Ali ništa nije izgubljeno, uz neke male tajne, vaša koža će izgledati kao da ste proveli zimu na Bahamima, a ne pod zimskim kaputom.

Prvo doskočite suhom zraku u prostorijama u kojima boravite: postavite ovlaživače ili jednostavno posudice s vodom na radijatore, pogotovo u prostorijama u kojima spavate. Osim za kožu, vlažniji zrak dobar je i za dišne puteve.

Gušća i bogatija krema je bolja za kožu zimi…

Izbjegavajte agresivne proizvode za čišćenje lica, kao i one s alkoholom jer nisu prikladni za zimsko vrijeme. Zato se preporučuje nanošenje njege koja sadrži hidratantne sastojke i lipide koji sprečavaju gubitak vode. Umjesto pjenušavih kupki koje mogu nadražiti kožu, posegnite za uljem za pranje tijela koje se može koristiti i kao kupka. Kao dnevni ritual svakodnevno nanosite hidratantne kreme za lice, tijelo i ruke.

Generalno je pravilo: gušća i bogatija krema je bolja za kožu zimi. Neki od poznatih djelotvornih sastojaka bogati lipidima su ulja badema, avokada, argana ili makadamije, te shea i mango maslac. Oni obnavljaju, hrane i umiruju nadraženu kožu. Nanošenje sloja kreme prije izlaska na hladno može poslužiti kao dodatni zaštitni sloj koji zadržava vlagu.

Protiv perutanja i nadražene kože zimi djelotvoran je i piling. Uklanjanje mrtvih stanica jednom tjedno uostalom pomaže i dubljem prodiranju sastojaka iz krema za njegu lica.

Ljepota dolazi iznutra, što znači da na naše fizičko stanje utječu i namirnice koje unosimo. One ne trebaju biti skupe i iz najnovijih eko dućana, tržnica je često sasvim dovoljna. Vitamin E štiti kožu od vanjskih utjecaja, a nalazimo ga u orašastim plodovima. Vitamini A i B5 obnavljaju kožu, cink je bitan za metabolizam masnih kiselina, a omega-3 i omega-6 masne kiseline iz ribe i maslinovog ulja, obnavljaju kožne lipide. Naravno, dobro poznati vitamin C se uvijek preporučuje i to iz svježeg sezonskog voća i povrća.

Komentiranje je zaključano.

kako-sprijeiti-prhutanje-koe-zimi-ndash-jgl-obitelj