Hranom do lijepe kože lica

Lice je jedini dio tijela koji je neprestano izložen vanjskim utjecajima, bilo da je riječ o atmosferilijama ili o zadimljenim prostorijama prepunima ionizirajućeg zračenja. Kako bi se koža mogla nositi sa svim nedaćama koje joj namećemo, valja joj posvetiti malo pažnje – bit će vam zahvalna!

Premda postoje sretnice i sretnici koji besprijekoran ten u prvome redu zahvaljuju genima, za ljepotu kože lica velikim je dijelom zaslužno osobno ulaganje u njegu. Preskočit ćemo uvriježene generičke savjete o prestanku pušenja i umjerenom sunčanju te se posvetiti prehrani. Ona ima začuđujuće veliku ulogu u izgradnji i održavanju sjajne, zdrave kože lica. Kreme, pomade, tonici i losioni imaju vrijednu ulogu u hranjenju kože, ali i običan izlet na tržnicu ili u supermarket može biti mala, ali vrijedna investicija u lijep izgled.

Premda postoje sretnice i sretnici koji besprijekoran ten u prvome redu zahvaljuju genima, za ljepotu kože lica velikim je dijelom zaslužno osobno ulaganje u njegu.

Dermatolog Nicholas Perricone autor je knjige Bezvremensko lice, bezvremenski um, sjajnoga vodiča do ljepšega tena s pomoću običnih namirnica. Što Nicholas predlaže? Prvo, jagode. Ovo svima omiljeno voće sadrži više vitamina C u jednome tanjuru nego grejp ili naranče. Istraživanje objavljeno u američkom časopisu Journal of Clinical Nutrition kaže kako prehrana bogata vitaminom C sprječava pojavu bora i suhe kože lica. Osim što su korisne kao hrana, jagode se s borama bore i kao maska za kožu.

Maslinovo ulje opjevano je zbog svojih antioksidativnih i protuupalnih svojstava, a nanošenjem na kožu osigurava joj sjaj i vlažnost. Njegove blagodati u tanjuru nećemo ni spominjati.

Zeleni čaj još je jedna čudotvorna biljka: istraživanja provedena na Sveučilištu Alabama pokazuju kako redovito konzumiranje zelenoga čaja smanjuje rizik od raka kože. Dodavanje limunova soka u hladan čaj pojačava apsorpciju antioksidansa u organizmu, koji se produženo vrijeme bore za ljepotu kože. Hladne vrećice čaja mogu se aplicirati na osjetljivu kožu ispod očiju, kako bi je oživjele.

Tikva ili bundeva obiluje vitaminima A, C i E, a jednako je korisna u prehrani ili kao sastojak maske za lice. U prvom slučaju najčešće je nalazimo u juhama ili kao puding, dok nanesena na lice ima moćna hidratantna svojstva.

Običan nar ili šipak, često zanemaren na račun “poznatijeg” južnog voća, sadrži više antioksidansa od crnoga vina ili zelenoga čaja. Konzumiramo ga bez dodataka, uz ukusan sir ili kao dodatak salati. U maski za lice, pak, miješa se sa zobenim pahuljicama, tučenim vrhnjem i medom prije nanošenja na kožu.

Pažnja: avokado, borovnice, losos, špinat, rajčice i orasi imaju podjednake dobrobiti za kožu lica!

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Seks u trudnoći
hranom-do-lijepe-koe-lica-ndash-jgl-obitelj