Fizička aktivnost u trećoj dobi

Iako je starenje prirodan biološki proces, ljudski životni vijek sve je dulji. Posljedicama starenja možemo se othrvati održavajući zdravlje i tjelesnu aktivnost. Uistinu, istraživanja pokazuju da osobe treće životne dobi koje ostaju tjelesno aktivne imaju manje zdravstvenih tegoba, nego što bi odgovaralo njihovim godinama.

Danas je poznato da redovita tjelesna aktivnost može doprinijeti mnogim pozitivnim promjenama i boljem funkcioniranju organizma u bilo kojem životnom razdoblju, stoga odmah odbacite predrasudu da ste “prestari“ za to. Ipak, imajte na umu da se vaš program vježbanja mora usredotočiti na vaše aktualne probleme i sposobnosti. Naime, nisu svi oblici tjelesne aktivnosti jednako dobri za sve.

Starije bi osobe dnevno trebale biti aktivne najmanje 30 minuta. Program vježbanja koji izaberete trebao bi biti usmjeren na dijelove koji su najviše podložni degenerativnim promjena i ozljedama. To su kralježnica, kukovi, koljena i ramena. Program bi trebao sadržavati vježbe snage, izdržljivosti i fleksibilnosti, ali i relaksacije i opuštanja. Pripazite da intenzitet izabranog programa bude prilagođen vašoj kondiciji jer bi svako preopterećenje moglo izazvati ozbiljne ozljede. Ako trenutno niste u formi, počnite postupno i s vremenom produžite i intenzivirajte vježbanje. Također bi bilo pametno posavjetovati se s liječnikom prije početka aktivnosti.

Svakodnevno hodanje malo bržim tempom predstavlja idealnu aktivnost u starijoj dobi. To jedan od najučinkovitijih načina da se poboljša rad srca, poveća tonus mišića i postigne dobra razina tjelesne pokretljivosti. Općenito, programi aerobnog karaktera, poput hodanja, trčanja, plivanja i vožnje bicikla, pospješuju ritmične kontrakcije i relaksacije mišića te omogućuju bolji protok krvi kroz arterije. Sobna gimnastika i vježbe istezanja su izuzetno jednostavne i lako se pamte. Pogodne su za treću dob jer poboljšavaju fleksibilnost, cirkulaciju, smanjuju mišićnu napetost i održavaju pokretljivost u zglobovima. Joga, koja se izvodi polako, uz koncentraciju i svjesno izvođenje pokreta dovodi do povećanja snage, gipkosti, izdržljivosti i boljem osjećaju ravnoteže u starosti.

Svaka je osoba, bez obzira na dob, sposobna za određenu vrstu tjelesne aktivnosti. Bilo koja od navedenih aktivnosti, ukoliko se izvodi kako treba, na neki način poboljšava zdravlje, kako fizičko tako i mentalno. Za kraj, nastojte izabrati onaj sadržaj koji nećete obavljati kao obavezu, već kao istinsko zadovoljstvo.

Komentiranje je zaključano.

Prethodni članak
Problemi s venama
fizika-aktivnost-u-treoj-dobi-ndash-jgl-obitelj