Alergije i prva pomoć
Svrab očiju i nosa, kihanje i začepljenost dišnih putova najčešći su simptomi sezonskog alergijskog rinitisa ili peludne groznice. No, osim njih mogu se javiti i simptomi poput promjena na koži, svraba i crvenila, oticanja kapaka, upale sinusa, upale uha pa čak i asmatični napadi. Kod nekih ljudi ovi simptomi pojavljuju se tek sporadično (primjerice prilikom izleta u prirodu) ili traju svega nekoliko dana, dok kod drugih mogu trajati i po nekoliko mjeseci.
Najviše peludi oslobađa se za vrijeme cvjetanja biljaka koje se oprašuju zrakom – drveća, trava i korova. Peludi u zraku ima najviše za vrijeme suhih i vjetrovitih dana, osobito ujutro.
U proljeće je zbog toplijeg vremena u zraku i mnogo virusa. Kihanje i začepljen nos mogu biti i simptomi obične prehlade ili hunjavice, pa stoga ne trebate odmah pretpostaviti da ste alergični. No, ako se simptomi ponavljaju iz godine u godinu i ne prolaze nakon nekoliko dana, posjetite liječnika. Alergija na pelud specifična je po tome što se javlja uvijek u isto doba godine i njezini simptomi obično prestaju nakon što prestane izloženost alergenima. Ukoliko simptomi potraju duže vrijeme ili čak tijekom cijele godine, možda se ne radi o peludnoj alergiji, nego o alergiji na neki drugi uzročnik – grinje, prašinu, krzno kućnih ljubimaca ili plijesan.
U doba kada je koncentracija peluda u zraku visoka, dobro je nakon svakog boravka na otvorenome temeljito isprati nos, usta i oči, počešljati se i promijeniti odjeću ako je to moguće. Prozore držite zatvorenima i obratite pozornost na kućno bilje koje također može izazvati alergiju. Najviše peludi oslobađa se za vrijeme cvjetanja biljaka koje se oprašuju zrakom – drveća, trava i korova. Peludi u zraku ima najviše za vrijeme suhih i vjetrovitih dana, osobito ujutro. Dobar pokazatelj koncentracije peludi je peludna prognoza koju objavljuje Državni hidrometeorološki savez na svojim web stranicama koju pogledate ovdje.
Za prvu pomoć kod začepljenog nosa najbolje je je posegnuti za neagresivnim pripravcima koji ne sadrže lijekove, a služe za vlaženje sluznice i ispiranje nosa. Prirodni pripravci poput onih na bazi morske vode isprati će alergene sa sluznice, instantno smanjiti iritaciju i stvoriti zaštitni film koji spriječava daljnji prodor alergena. Ove preparate možete koristiti po potrebi i neograničeno dugo, s obzirom da ne postoji mogućnost od predoziranja. Kapi za nos koje se izdaju na recept, koristite mnogo opreznije i strogo prema uputi liječnika. Njihovom prečestom i predugom upotrebom možete trajno oštetiti sluznicu. Ukoliko vam kapi za nos ne donose dovoljno olakšanja, liječnik će vam prepisati antihistaminske ili kortiskosteroidne lijekove – i njih uzimajte strogo prema uputi. Ako neki od članova vaše obitelji razvije iste simptome peludne groznice, nikako im nemojte na svoju ruku dati isti lijek koji i sami koristite!
Za svrab očiju ili oticanje očnih kapaka pomoći će vam oblozi od hladnog čaja kamilice. Kamilica ima lagano protuupalno djelovanje pa se njome možete umivati ili ispirati nos ili usta. Ostale promjene na koži poput osipa ili plikova znaju biti vrlo neugodne i intenzivno svrbiti. Suzdržite se od poriva da ih raščešete, jer će se sami od sebe vrlo brzo povući i smiriti, ukoliko se radi o reakciji na kontakt s peludom. Ukoliko crvenilo i svrbež potraju, obratite se liječniku jer je moguće da se radi o nekoj drugoj alergiji (primjerice na hranu) ili o atopijskom dermatitisu.
Alergija se može dijagnosticirati vađenjem krvi i pretragom određivanja protutijela E (IgE), no da bi saznali na što smo točno alergični, potrebno je napraviti skup kožnih testiranja koja se sastoje od testa uboda (prick test), testa grebanja (scratch test), kontaktnog testa i unošenja alergena u kožu (intradermalni test). Za dijagnosticiranje peludnih alergija nije nužno vršiti sva ova testiranja, nego dijagnozu može postaviti i liječnik opće prakse na temelju pregleda i razgovora s pacijentom. Nažalost, sklonost alergijama je nasljedna pa je tako vjerojatnije da će djeca oboljelih također razviti neki oblik alergije.
Nakon boravka u okolini u kojoj ste bili izloženi alergenima bilo bi poželjno odmah skinuti odjeću i obuću koje ste nosili, istuširati se i oprati kosu te na taj način smanjiti koncentraciju alergena u svom okruženju. Svakako isperite nos kako biste uklonili ostatke alergena koji su se „usidrli“ u sluznici tijekom Vašeg boravka vani. Aqua Maris je linija prirodnih preparata na osnovi morske vode iz Jadrana za zdravlje uha, grla i nosa. Sprej za nos Aqua Maris 4Allergy na siguran i učinkovit način ublažava simptome alergijskog rinitisa i podupire proces regeneracije nosne sluznice.
Komentiranje je zaključano.