Kameleoni pod morem

Od gmazova i žaba, preko kukaca i lisica, do medvjeda i riba… brojne se životinje od neprijatelja brane – skrivanjem. Njima, kao i onima koje tako traže hranu, promjena boje tijela i stapanje s okolinom doslovno – život znače.

I morski se svijet dijeli na lovce i lovinu, iako to ponekad znamo zaboraviti, misleći da su jedini lovci – ribolovci. Međutim, dobra kamuflaža i pod morem je bitna, i to ne samo za one koji se sporo kreću, poput ježinaca, ili pak žive na morskome dnu, poput periski, nego i za one koji svoj ručak moraju uloviti!

Kraljica kamuflaže u Jadranu je škarpina, odnosno crveni škrpun, logrnja ili skrpina, kako je u nas još nazivaju. Iako je možda najpoznatija po svojim otrovnim bodljama, škarpina je i pravi majstor kamuflaže zbog koje ulovljeni primjerci te cijenjene ribe dolaze u brojnim nijansama.

Škarpina živi na morskome dnu, a svoje šare može prilagoditi okolini pomoću pigmenta na koži. Najdraža su joj stjenovita i šljunkovita tla, a popis boja koje poprima jednostavno je impresivan – od ružičastocrvene preko crvene do raznih nijansi smeđe.

Iverak, koji može promijeniti svoju boju kože doslovno u sekundi, nosi nadimak “paunski”. Ta plosnata riba koja pliva blizu morskoga dna ima gotovo savršenu masku zbog koje je jedan od najučinkovitijih podmorskih lovaca.

Najimpresivnije boje ipak nisu riblje, nego – hobotnica, lignji i sipa. Sve su to redom glavonošci, koji u koži imaju stanice pomoću kojih mijenjaju boje. Ono što je najzanimljivije je činjenica da oni svoje kameleonske sposobnosti koriste ne samo za prikrivanje, nego i za sporazumijevanje. Tako velikorepa lignja (bigfin reef squid), poznata po tome što se vrlo brzo kreće, u komunikaciji stvara predivne boje.

Sipe pak žive brzo i opasno, ne zato što su male i slatke pa im stalno prijeti opasnost, nego zato što vrlo brzo od lovca mogu postati lovina. Srećom, one se znaju hitro i spretno skriti, i to baš pomoću promjene boje, za što imaju posebne vrećice koje zapovijedi o izmjenama boje primaju izravno iz mozga.

Dobra maska može značiti i dobar ručak, najbolje to zna hobotnica, koja mirno i tiho, dobro kamuflirana, leži na morskome dnu i promatra okolinu, čekajući nekoga neopreznog tko će, omamljen otrovom i privučen snažnim, rastezljivim krakovima, postati njezin obrok.

Komentiranje je zaključano.

kameleoni-pod-morem-ndash-jgl-obitelj