Europski parlament poziva na zabranu plastičnih vrećica do 2020. godine

Ove godine Europski parlament je predložio zabranu najopasnijih vrsta plastike i tankih plastičnih vrećica do 2020. godine. Prijedlog je dio šire inicijative za zaštitu okoliša i smanjenja plastičnog otpada u okolišu. Plastični otpad je vrlo štetan za okoliš, naime, jednoj plastičnoj vrećici je potrebno preko 100 godina kako bi se razgradila.

Plastične vrećice se s vremenom usitnjavaju i tako truju vodu i tlo, a velik problem su i životinje koje progutaju sitne komadiće i tako ugibaju. Vjetar ih lako raznosi pa vrećice završavaju u oceanima i drugim prirodnim staništima. U većini zemalja poput Poljske, Slovačke i Portugala, građani prosječno potroše čak 466 vrećica u godinu dana! Većina tih vrećica biva iskorištena samo jednom. Neke zemlje, poput Danske i Finske su obrazovanjem građana i naplaćivanjem plastičnih vrećica uspjele smanjiti njihovo korištenje. Osim Europske unije kojoj pripada i Hrvatska, mnoge zemlje se zalažu za zabranu ili bar smanjenje korištenja plastičnih vrećica, među njima i Indija, Australija i Kina.

Prisutan je i problem reciklaže plastike kao neiskorištene mogućnosti. Trenutno, u EU se reciklira samo 25% otpada. Recikliranjem raznih tipova otpada poput plastike, papira ili bio-otpada možemo značajno uštediti energiju i očuvati prirodu.

Svatko od nas može dati svoj doprinos korištenjem platnene vrećice ili košare. Još jedan prijedlog je tradicionalna hrvatska torba, poznati “ceker”. Ceker se proizvodi iz traka vodene biljke rogoza i sasvim je ekološki, a tradicionalno se nosi na plac.

Komentiranje je zaključano.

europski-parlament-poziva-na-zabranu-plastinih-vreica-do-2020-godine-ndash-jgl-obitelj